Dzisiaj jest 28 mar 2024, 9:49

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: POLSKA GIRONA
Post: 19 cze 2008, 6:51 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
kto był w Turynie ten wie o co chodzi ;-)
mnie w każdym razie cały czas męczyło o co chodzi i znalazłem w końcu w sieci forum kibiców klubu z Girony i spróbowałem zapytać, no i odpowiedzieli mi:

http://penyapolska.foroportal.es/foro/v ... 7&start=15

TUROW PANY escrigué:
Hi, I'm from Zgorzelec in Poland and I saw your "Polska Girona" in Torino.
for me is very interesting what in you language means word "POLSKA"?
thx for answer!

Actually, we have taken the word “polska” directly from your language (Polish), it’s not a Catalan word. We chose to call ourselves “Polska Girona” because of a Spanish idiom. People in Catalonia speak Catalan instead of Spanish, although related they are two different languages. When people from the rest of Spain heard Catalans speak in Catalan, they don’t quite understand it, so they say we speak in polish, meaning that we speak in a weird language.
The second reason to choose “Polska Girona” was that the colors of your flag are the same as the colors of our team. And, of course, because we feel sympathy for Poland.


tak więc wygląda na to, że oni są Polakami samozwańcami;) wygląda na to, że w Hiszpanii jezyk polski jest odpowiednikiem tego co u nas jest uważane za język chiński. Katalończykom z kolei, którzy nie uważają się za Hiszpanów dało to furtkę do tego aby nie uchodzić za ciężkiego kalibru nacjonalistów i dlatego zamiast pisać na sztandarach "Katalonia Girona" piszą "Polska Girona" :-)
nie mówiąc o tym, że nawet kibicowali "naszym" (nostre) na euro ;)
http://penyapolska.foroportal.es/foro/v ... .php?t=342

a tu zastanawiam się czy to przypadkiem nie zdjęcie kibica turowa ;)
http://picasaweb.google.es/fotos.polska ... 0651550322


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 cze 2008, 7:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
zobacz, ze ma koszulke z herbem Turowa na piersi wiec to nasz kibic :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 cze 2008, 11:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
i mnie się tak zdawało, jeno pewności nie miałem bo w Turynie występowała jeszcze jedna drużyna w barwach czarno zielonych;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Joventut_Badalona

pamiętam też konsternację, gdy się okazało, że obok sektora kibiców turowa rozłożyła się grupa kibiców biało czerwonych z napisami Polska, i to wcale nie byli Polacy i wcale nie przyjechali kibicować klubowi z Polski ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 cze 2008, 14:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Ciekawa sprawa :grin:
Czemu jednak "niewtajemniczeni" tak późno się o tym dowiadują, co? 8)
Więcej takich ciekawostek proszę :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 cze 2008, 22:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
"niewtajemniczeni" dowiadują się natychmiast jak mi sie tylko przypomniało spróbować sprawę wyjaśnić ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 cze 2008, 5:57 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lis 2006, 0:43
Posty: 493
Lokalizacja: Bogatynia
siemka, byłem w Turynie i faktycznie szaliki naszych przyjaciół Polska-Girona z Katalonii miały u nas wzięcie... po jednym dniu hiszpanie nie chcieli a własciwie nie mieęli już za co się wymieniać :))) Z drugiej strony oni brali od nas nasze biało-czerwone POLSKA :))) Gdybym wiedział, że będą miały takie wzięcie... A katalończycy bardzo sympatyczni, usmiechniąci i głośni, kibicowali nam a my im w półfinale rozgrywek.

Co do napisu Polska-Girona, to jak nam tłumaczyli, słowo Polska w ich języku (katalońskim) to odpowiednik naszego - duma, dumny, czyli trzeba by to tłumaczyc jako Girona moja duma albo dumny z Girony, coś w tym stylu.
Samo słowo Polska i barwy biało-czerwone to czysty przypadek. Ale fajnie było zobaczyć kilkadziesiąt biało-czerwonych szalików we Włoszech :)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 cze 2008, 10:21 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
pamiętam tamto wyjaśnienie, ale na tym forum kibiców, gość jasno napisał, ze słowo Polska nie pochodzi z ich języka
cytat:
"it’s not a Catalan word"
nie mówiąc o tym, że napisał też, że barwy nie są wcale przypadkowe:
cytat:
"The second reason to choose “Polska Girona” was that the colors of your flag are the same as the colors of our team."
innymi słowy wg mnie idiomatycznym - czyli posiadającym odmienne znaczenie niż ogólnie przyjęte - wyrażeniem w języku hiszpańskim jest "polskie gadanie", którym Hiszpanie zwykli określać język kataloński. dlatego oni będąc narodem dumnym przyjęli tę zamierzoną obelgę jako powód do dumy i wrzucili na sztandar odrębności narodowej, tym bardziej, że barwy biało czerwone ich klubu są takie same jak barwy polskie. tym samym nałożyli sobie polską flagę i hasło Polska Girona jako jajcarską nakładkę na ich narodową odrębność - myślę, że nazywanie ich Hiszpanami mogłoby dla nich być obraźliwe, bo raczej wolą być Polakami niż Hiszpanami, jeżeli nie moga być Katalończykami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 cze 2008, 19:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 lis 2007, 10:57
Posty: 275
Lokalizacja: zgorzelec
To jak się wzięliśmy za wspominki to fajnie też wyglądali kibice Nymburka podczas meczów z Turowem. Śmiałam się, że Witka i reszta Polaków mogłaby sobie wkręcić, że te 10 tys. odzianych w biel i czerwień widzów w Pardubicach jest tam po to, aby wspierać właśnie polskich koszykarzy :lol: :lol: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..