Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 15:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Abonament RTV
Post: 18 wrz 2008, 9:05 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Ze zdumieniem przeczytałem list urzędowy, który dotarł do mnie wczoraj. Adresatem jest moja, nieżyjąca od kilkunastu lat mama a treść dotyczy nadania 'indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych'. Dodam, iż mama w ostatnim kilkuletnim okresie życia miała status inwalidy I stopnia i zwolniona była z tego rodzaju opłat.
W ogóle, widać że temat 'ściągalności abonamentu RTV' wraca.
Może ktoś ma własne doświadczenia z tym związane, albo własne przemyślenia i pomysły, jak ten ogólnokrajowy nabrzmiały problem rozwiązać?

aha, jeszcze to: czy abonament obejmuje posiadających wyłącznie komputery /a nie posiadających odbiorników radiowych i telewizyjnych/ podłączone do sieci, w której, jak wiadomo nie tylko RTV można oglądać i słuchać, czy nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 wrz 2008, 13:18 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
wg mnie reżymowe media powinno się sprzedać - i tyle.
ja w każdym razie tych mediów nie mam zamiaru sponsorować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 wrz 2008, 13:41 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Dostałem takie samo pismo adresowane do mojego dziadka, któy zmarł 11 lat temu. Przed śmiercią również był zwolniony z opłat abonamentowych RTV.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2008, 14:28 
bombas3 pisze:
aha, jeszcze to: czy abonament obejmuje posiadających wyłącznie komputery /a nie posiadających odbiorników radiowych i telewizyjnych/ podłączone do sieci, w której, jak wiadomo nie tylko RTV można oglądać i słuchać, czy nie?

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Z obowiązku wnoszenia opłat za używanie odbiorników rtv nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej i z platform cyfrowych oraz posiadanie zestawów satelitarnych.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym – jak stanowią przepisy ustawy o opłatach
abonamentowych – jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.
Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe,
radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.


Płacimy praktycznie za samo posiadanie odbiorników RTV, to nie jest abonament


Podstawa prawna
1) Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728 i Nr 157, poz. 1314),
2) Rozporządzenie KRRiT z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz. U. Nr 104, poz. 879 z późn. zm.),
3) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie określenia jednostek operatora publicznego przeprowadzających kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, wzoru upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasad i trybu wydawania tych upoważnień (Dz. U. Nr 132, poz. 1116 i Nr 214, poz. 1809),
4) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2005 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1190),
5) Rozporządzenie KRRiT z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2007 roku (Dz. U. Nr 94, poz. 656).
6) Rozporządzenie KRRiT z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2008 roku (Dz. U. Nr 102, poz. 709),
7) Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 187, poz. 1342).

podzielam pogląd Neandertalskiego (patrz wyżej)


Ostatnio zmieniony 18 wrz 2008, 15:11 przez Atomic, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 wrz 2008, 14:59 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Przyjęto domniemanie, że osoba,
na jakiej zasadzie to domniemanie przyjęto i kto je przyjął?
Jak pamiętam, zawsze się mówiło o abonamencie, jako opłacie za 'odbiór programów RTV' i te programy miała finansować. Skoro mogę legalnie bez opłaty oglądać i słuchać programów RTV w sieci, to pojęcie abonament /w znaczeniu: Abonament to opłacone prawo do korzystania z określonego świadczenia, zazwyczaj wykupione przedterminowo przez abonenta na pewien okres/ przestaje mieć zastosowanie. Pozostaje więc stwierdzenie, że jest to podatek od posiadania sprawnego odbiornika RTV. Od tego niedaleko już do opodatkowania suszarki do włosów, otwieracza do piwa, nie mówiąc o komputerze, tudzież innej 'aparaturze'. ;)

Jakie są konsekwencje niepłacenia abonamentu i jakie możliwości udowodnienia niepłacącemu, że musi płacić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 wrz 2008, 15:14 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
na jakiej zasadzie to domniemanie przyjęto i kto je przyjął?


Ustawodawca zapewne.

Co mediów publicznych: sprzedanie jest najprostszym wyjściem, tyle że mnie się marzy polskie BBC. Nie wiem tylko czy rzecz jest możliwa do realizacji w tym pokoleniu.

Na pewno TVP powinno się gruntownie zaorać i zrestrukturyzować, po czym odkleić od niej polityków i zrezygnować z walki o udziały w rynku, wywalić "Tańce na lodzie" i inne takie.

Marzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 6:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
media publiczne będą zawsze partyjną tubą propagandową.
mówienie o fachowcach jest tylko pobożnym życzeniem, najlepszy przykład mieliśmy ostatnio trochę z innej strony ale jest moim zdaniem bardzo obrazowy. chodzi mi o sprawę ogłoszenia przez Tuska i Skrzypka terminu gotowości do przyjęcia euro. Pan Skrzypek, jak do tej pory głosił PiS, nie był z politycznego nasadzenia, tylko właśnie miał być fachowcem. no i teraz kiedy jako fachowiec dogadał się z Tuskiem - został wezwany na partyjny dywanik w kwestii wyjaśnień.
media publiczne nie sa nikomu potrzebne - oprócz polityków. ja w sumie nie wiem dlaczego wszyscy tak przywiązani sa do tej lipy z mediami, misjami, gdy radio czy telewizja są już w ogóle mediami mocno starzejącymi się. poza tym na wolnym rynku doskonale sobie radzą prasa czy choćby tzw. "internet", dlaczego akurat radio czy telewizja miałoby w związku z tym być jakieś wyjątkowe? zresztą już dziś oferta dostępnych telewizji prywatnych na wszelkiej maści platformach bije na łeb możliwości publicznego molocha.
więc tym bardziej nie wiem po co to komu? czy ktokolwiek wierzy jeszcze choćby np w obiektywny serwis informacyjny? nie ma, dla jednych obiektywny będzie serwis informacyjny telewizji trwam, dla drugich tvn24, ale to zawsze będzie bardzo subiektywny obiektywizm ;)
a tak w ogóle to:
http://wiadomosci.onet.pl/1828019,327,item.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 7:53 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
media publiczne nie sa nikomu potrzebne


Ależ są, pod warunkiem, że istnieje zgoda co do ich funkcjonowania - przykładem brytyjskie BBC czy Channel Four. Polecam zwłaszcza dokumenty tej ostatniej - w ŻADNEJ stacji komercyjnej nie uświadczysz programów na takim poziomie. Jakoś się to wszystko kręci.

Ja się jednego obawiam - że w Polsce to jest nie do zrobienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 8:03 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 15 sty 2007, 20:17
Posty: 308
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
"Rzeczpospolita": projekt ustawy o mediach publicznych zawiera propozycje rewolucyjne dla ich funkcjonowania, choć na pozór dla widza zmieni się niewiele.
Według gazety, nie ma mowy o prywatyzacji, nadal istnieć będą publiczne kanały TVP 1, TVP 2, być może TVP Info, oraz przynajmniej trzy programy Polskiego Radia. Zmienią się jednak całkowicie zasady ich finansowania i oceny.
Najważniejszymi punktem zmian jest likwidacja abonamentu radiowo- telewizyjnego i powołanie Funduszu Zadań Publicznych przydzielającego pieniądze na produkcję programów oraz wprowadzenie licencji programowych. Dla mediów publicznych będą one obowiązkowe i odnawiane co dwa lata. Fundusz będzie mógł jednak zawrzeć umowę licencyjną także z nadawcą prywatnym - komercyjnym radiem lub telewizją - i przekazać mu pieniądze na realizację konkretnego przedsięwzięcia (filmu, programu, cyklu programów) spełniającego warunki określone w umowie licencyjnej
źródło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 8:41 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
wywalić "Tańce na lodzie" i inne takie.
:smt023 zastąpić tańcem na rurze
Cytuj:
media publiczne nie sa nikomu potrzebne - oprócz polityków
oczywista oczywistość
Cytuj:
przykładem brytyjskie BBC czy Channel Four
poziom i specyfika mediów jest prostą konsekwencją otaczającej je rzeczywistości


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 9:34 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
mrbyte pisze:
neandertalski pisze:
media publiczne nie sa nikomu potrzebne


Ależ są, pod warunkiem, że istnieje zgoda co do ich funkcjonowania - przykładem brytyjskie BBC czy Channel Four. Polecam zwłaszcza dokumenty tej ostatniej - w ŻADNEJ stacji komercyjnej nie uświadczysz programów na takim poziomie. Jakoś się to wszystko kręci.

Ja się jednego obawiam - że w Polsce to jest nie do zrobienia.


masz rację. tak długo jak długo Polska nie będzie krajem normalnym będzie to niewykonalne. póki co nasza demokracja bardziej przypomina republikę bananową niż niż okrzepłe przez dziesiątki lat demokracje cywilizacji zachodu. może to jest nawet całkiem naturalne? musimy po prostu jeszcze tych kilka dziesiątek lat odczekać aby wreszcie zejść z drzewa i móc sobie pozwolić na media publiczne z prawdziwego zdarzenia.
nie wiem jak wygląda "zarządzanie" mediami publicznymi w przypadku Wielkiej Brytanii ale u nas jeszcze lata całe będą one pod bezpośrednią kuratelą sejmu i rządu, trudno się spodziewać, ze w takiej sytuacji i w naszych warunkach w najbliższym czasie będzie inaczej niż było. media publiczne powinny być instytucją samą w sobie a na to się nie zanosi.
dlatego ja stawiam raczej na prywaciarzy, jeżeli prywatne drukarnie mogą drukować podręczniki dla szkół to myślę, ze i prywatne telewizje będą w stanie zapewnić np telewizję edukacyjną na odpowiednim poziomie, jeśli tylko realia medialne w naszym kraju zostaną postwione z głowy na nogi - prywaciarze zresztą moga tak samo kupować np. produkty BBC jak państwowi, póki co nie słyszałem o za wielu udanych autorskich programach telewizji polskiej. publiczne zwierzchnictwo nad mediami niczego nie gwarantuje, oprócz tzw. misji, która dokonuje się przeważnie nocami - w związku z tym ja nie mam np. czego bronić, bo telewizji pomiędzy północą a piątą rano nie mam kiedy oglądać.
przykład BBC jest bardzo nośny, ale zastanawiam się też czasami na ile dla tzw telewizji publicznych na świecie/w europie jest przykładem typowym a na ile wyjątkowym? nie wiem tego. jeżeli byłby jednak wyjątkowy to może byłoby z tą telewizją tak, ze po prostu Brytyjczycy robią dobrą telewizję a Niemcy np dobre samochody - ta słynna niemiecka finezja, hiszpańska precyzja ;)
i gdyby od tego pójść dalej to możnaby zapytać, czy z tego, że Niemcy robią dobre samochody wynika, ze i my byśmy tak potrafili?
analogicznie z tymi telewizjami...
może my po prostu mamy jakiś inny talent? znaczy np nasza kiełbasa ich przegoniła ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 12:18 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
Nie pokładam niestety takich nadziei w nadawcach prywatnych.

Myślę, że z telewizją publiczną da się żyć (lista nadawców publicznych w Europie), ale na zupełnie innych warunkach, niż w Polsce. Abonament na pewno należy zlikwidować.

A teraz już EOT, bo i tak dziwię się, że Aleks nie zamknął jeszcze tego wątku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 13:20 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
dziwię się, że Aleks nie zamknął jeszcze tego wątku.
czyżby był jakiś istotny powód? :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 15:18 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
bombas3 pisze:
Cytuj:
dziwię się, że Aleks nie zamknął jeszcze tego wątku.
czyżby był jakiś istotny powód? :|


Bo mu tu gadu-gadu o dalszych losach publicznych mediów. To niezbyt lokalny temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 wrz 2008, 15:23 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
No to mi widać umknęło to ukierunkowanie lokalne :(
Powinno zatem być: na każdy temat [fade]lokalny[/fade] :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..