Obok pięciu innych miast Zgorzelec w porozumieniu z Fundacją KOMBINAT KULTURY z Zielonej Góry otwiera w tym roku scenę festiwalową dla kina OFFowego w ramach FILMOWEJ GÓRY 2007. Dzięki otwartości na działania kulturalne burmistrza Rafała Gronicza oraz wiceburmistrza Radosława Baranowskiego po raz pierwszy obserwujemy współdziałania kilku ośrodków animacyjnych w ramach wspólnego celu. Miejski Dom Kultury zapewnił zaplecze organizacyjne oraz oprawę dla otwarcia Filmowej Góry. 4 lipca o godz. 20.00 w DKF „PoZa” Zainaugurujemy Festiwal, filmem pt. „Klinika” w reżyserii Tomasza Wolskiego zdobywcy ubiegłorocznej nagrody „Malego Pagórka” w kategorii dokument – paradokument. Finał wieńczący lato nieustających projekcji odbędzie się w MDK w dniu 30 sierpnia o 20.30 .
Koordynatorem Festiwalu ze strony MDK jest Mariusz Tokarczyk. W myśl festiwalowej tradycji (gdyż Filmowa Góra miała już poprzednie edycje w Zielonej Górze), projekcje materiałów konkursowych odbywają się w punktach istotnych dla życia artystycznego miasta, w wolnej przestrzeni lub przyjaznych wnętrzach. Stąd też filmy obejrzymy w Kuźni i Piwnicy Staromiejskiej. W Restauracji, Galerii Kuźnia (ul. Łużycka 23B) w każdą środę w godzinach wieczornych (począwszy od 5 lipca o g.20.30) nie tylko pokazy konkursowych materiałów wizualnych, ale i biesiadną atmosferę w urokliwych wnętrzach tej „jaskini”. Natomiast w Piwnicy Staromiejskiej (ul. Wrocławska 1) W czwartki począwszy od zmierzchu będziemy mieli okazje być pod prawdziwym wrażeniem (począwszy od 12 lipca, godz. 20.30) 7 Diamentów (filmów) wg Witolda Leszczyńskiego, gdzie tuż przy Moście Staromiejskim przy pluskającej rzece odpłyniemy w najskrytsze zakamarki duszy ludzkiej pod osłona nieba.
Partnerstwo scen festiwalowych w Zielonej Górze, Gubinie i Tarnowie, i Zgorzelcu wsparte zostanie transmisjami internetowymi, bieżącymi relacjami z miast oraz aranżacją wszystkich medialnych narzędzi, sprzyjających promocji zarówno kultury, jak i otwartych na kulturę władz i ośrodków animacyjnych w tych miastach. Zachęcamy zatem do śledzenia wrażeń festiwalowych i opisów istotnych punktów Filmowej Góry na stronie
www.zgorzelec.filmowa-gora.pl , ale nade wszystko zapraszamy do uczestnictwa na żywo w Festiwalu Kina Offowego.
Krystyna & Maniek
[ Dodano: Czw Lip 05, 2007 5:13 am ]
W dniu 4 lipca o 20.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury otwarto Festiwal FILMOWA GÓRA. Koordynator Mariusz Tokarczyk powitał publiczność festiwalową i przybliżył ideę projekcji filmów na letnich scenach zgorzeleckich w Kuźni i Piwnicy Staromiejskiej. Imprezę otworzył film dokumentalny i paradokumentalny „Klinika” w reż. Tomasza Wolskiego – laureat Małego Pagórka w zeszłorocznej edycji FILMOWEJ GÓRY. Przez niespełna godzinę publiczność przeniosła się w świat cierpiących i chorych pacjentów klinki, rozbrajająco szczerych i prawdziwych, a także pełnych godności w świetle choroby. Dramatyczne historie przełamane zostały z wielkim wyczuciem momentami żartu, humoru i sytuacji, w których nieświadomy komizm pozwalał na uśmiech na widowni. Po tej dawce smutnej refleksji zaproszono widzów na
Biesiadę Filmową w Kuźni, gdzie dnia 5 lipca o 20.30 obejrzymy KOKTAJL Z POLSKIEGO KINA OFFOWEGO grupy filmowej A’YOY. Zajawkę tych krótkich i celnych skeczy filmowych pokazano przy wieńczącej spotkanie projekcji na otwarciu Festiwalu. Pośród tych, którzy przybyli, by obejrzeć działania filmowe w Zgorzelcu był również niemiecki reżyser Jurgen Hoppmann, który zapowiedział swoje uczestnictwo w kolejnych dniach festiwalowych. Całość rejestrowała Telewizja KOMSAT.
[ Dodano: Pią Lip 06, 2007 5:41 pm ]
BIESIADA FILMOWA W KUŹNI
Drugie festiwalowe spotkanie ze zgorzeleckimi widzami miało miejsce
5 lipca w Kuźni, gdzie obejrzeliśmy KOKTAJL Z POLSKIEGO KINA OFFOWEGO grupy filmowej A’YOY, a także film Władysława Sikory „Ludzie stąd”. Ogłoszono też wspólną możliwość wyboru najlepszego z konkursowych filmów, które zostaną zaprezentowane na Festiwalu. Bywalcy spotkań i widzowie będą oddawać swoje głosy w specjalnie przygotowanych w tym celu ankietach. Spośród nich wylosowany będzie zwycięzca, dla którego Robert Gruszecki wspaniałomyślnie ufundował obiad/kolację w Restauracji Kuźnia. W ten oto sposób Zgorzelec wytypuje własną propozycję najlepszego filmu OFFowego.
Trzeba przyznać, że pomysł wyjścia z ekranem do miejsc bardziej przyjaznych niż sale kinowe okazał się trafiony. W tym kameralnym klimacie restauracji, sącząc piwo, czy napoje w blasku niepozornych świateł, udało się wnieść do atmosfery „kaganek” kultury rozrywkowej. Tak oto blisko 50-osobowa publiczność śmiała się do łez przy filmach kabaretowych, żartobliwych, bazujących na grach słownych i obyczajowych grupy A’YOY. Nawet przypadkowi goście restauracji pozostali na dłużej tego wieczoru, zainteresowani projekcjami.
Kto nie był, niech żałuje! Ma jednak szansę uczestniczyć w kolejnych spotkaniach na scenach festiwalu FILMOWA GÓRA – w każdą środę w KUŹNI i każdy czwartek w PIWNICY STAROMIEJSKIEJ. Przypominamy i zapraszamy!