Cytuj:
Pytanie szóste: poz. 12, Przystanek na szlaku Jakuby 2010

Przystanek, kojarzy mi się z autobusami

Nie przeczę, że będzie to potrzebny wydatek, ale niech mnie ktoś uświadomi, na co wydana będzie kwota, pozwalająca na postawienie małego domku w stanie surowym, która tytułowana jest mianem przystanku

Ponieważ popełniłem znaczącą część tego projektu to pozwolę sobie wkleić dokument roboczy będący jego "skrótem". Mam nadzieję, że lektura pozwoli Ci na rozwikłanie zagadki "przystanku".
Identyfikacja projektu
Tło historyczne
Od ponad tysiąca lat, Dolny Śląsk nierozerwalnie związany jest z dwoma historycznymi szalkami łączącymi wschód i zachód Europy. Pierwszym z nich jest Via Regia - szlak handlowy przecinający Europę w poprzek, a zaczynający się w Hiszpanii i biegnący aż po Rosję. Via Regia stała się w krótkim czasie jedną z najważniejszych dróg, przez którą wędrowały niezliczone rzesze kupców, rzemielników przyczyniając się w ten sposób do transferu wiedzy i kultury pomiędzy odległymi częściami Europy. Oprócz handlu, życie średniowiecznych Europejczyków determinowało poszukiwanie źródeł wiary, co skłaniało ich do nieustannego pielgrzymowania do miejsc ważnych dla wiary chrześcijańskiej. Przyjmuje się, że w ówczesnym świecie dla człowieka wiary istotne było odwiedzenie trzech miejsc: Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Rzymu oraz grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela. Ta potrzeba poszukiwania wiary, przyczyniła się do powstania prawdziwej sieci tras pielgrzymkowych, które pokryły swym zasięgiem całą Europę. Zgorzelec leży przy jednej z najważniejszych ówczesnych tras tj. Drodze Św. Jakuba, która współcześnie po polskiej dolnośląskiej częsci biegnie od Głogowa, poprzez Jakubów by w Zgorzelcu połączyć się z niemiecką częścią - Ekumeniczną Drogą Pątniczą.
To właśnie na terenie Górnych Łużyc, których Zgorzelec przez wieki był nieformalną stolicą, te dwa szlaki łączyły się w jedną drogę, na której spotkać można był zarówno ubogiego pielgrzyma jak i króla podążającego z misją dyplomatyczną lub wyprawą wojenną.
To niezwykle korzystne położnie skutkowało tym, że miasto nieustannie się bogaciło się i nabierało na znaczeniu, w krótkim czasie stało się nie tylko przystankiem na szlaku ale także punktem docelowym. Zgorzelec stał się miejscem w którym trwała intensywna wymiana zarówno dóbr materialnych jak i nowych idei i wiedzy. U szczytu średniowiecznego rozwoju miasto stało się liderem Związku Sześciu Miast, organizacji skupiającej miasta Łużyckie. Sojusz miast powołano w celu zabezpieczenia interesów kupieckich poprzez wzmocnienie siły ekonomicznej i politycznej miast Związku i wspólną ochronę szlaków handlowych, przede wszystkim zaś w celu walki z rycerzami-rabusiami (niem. Raubrittern). Fakt, że Zgorzelec leżał przy ważnym szlaku handlowym zaowocował nadaniem mu praw do organizacji jarmarków, przywileju który przysługiwał nielicznym miastom.
Zarówno Via Regia jak i Droga Św. Jakuba straciły na znaczeniu dopiero na początku ery industrializacji, przypadającej na XIX wiek, gdy gwałtowny rozwój kolei pomniejszył znaczenie innych szlaków lądowych.
Ich renesans nastąpił po roku 1995 gdy Rada Europy wystąpiła z apelem o przywrócenie znaczenia starym szalkom handlowym i pielgrzymkowym oraz pątniczym jako arterii scalających od wieków Europę. Choć oczywiste jest, że nie odzyskają one znaczenia równemu temu w średniowieczu, to jednak z roku na rok rośnie pielgrzymów, którzy podążając śladami swoich poprzedników, przyczyniają si do zacieśniania kontaktów pomiędzy narodami Europy na najbardziej pożądanym poziomie – kontaktów osobistych pomiędzy obywatelami krajów europejskich.
Nazwa projektu, okres realizacji, grupa docelowa
Projekt "Przystanek na szlaku - Jakuby 2010" realizowany będzie na terenie miasta Zgorzelca, historycznego centrum Górnych Łużyc na ternie którego zbiegały się te dwa szalki. Okres trwania projektu przewidywany
jest od maja do sierpnia 2010 roku, a swym oddziaływniem będzie on obejmować teren Polskich Górnych Łużyc, krainę geograficzną opierającą się na zachodzie o Nysę Łużycką, na północy docierającą do miasta Żagania, zamykaną na południu przez gminą Bogatynia, na wschodzie zaś przez miasto i gminę Lubań. Grupę docelową projektu będą mieszkańcy Dolnego Śląska
Podmioty
Głównym organizatorem i realizatorem projektu będzie Gmina Miejska Zgorzelec wraz z jednostkami organizacyjnymi : Miejskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Łużyckim, przy współpracy stowarzyszeń Grupy Rowerowej THC – PROMIL i Stowarzyszenia Europera. Gmina Miejska Zgorzelec zapewni wkład finansowy niezbędny do realizacji projektu, jednostki organizacyjne zaś zapewnią merytoryczną i techniczną stronę realizacji projektu. Zaproszone do współpracy stowarzyszenia zajmą się realizacją niektórych zadań przewidzianych w projekcie.
Zidentyfikowane problemy
Obecnie zarówno szlak handlowy Via Regia i jak i pielgrzymkowy Droga Św. Jakuba, choć ponownie pojawiły się na mapie Europy, ciągle są słabo identyfikowalne przez współczesnych mieszkańców Dolnego Śląska. Pomimo czynionych starań, przejawiających się poprzez oznaczanie szlaków, wydawanie map i innych działań promocyjnych opierających się jednak w głównej mierze na materiałach drukowanych, wiedza o znaczeniu tych szlaków dla rozwoju Europy i poszczególnych krajów leżących prze ich trasie, jest ciągle znikoma. Dotyczy to szczególnie mieszkańców Dolnego Śląska i Polskich Górnych Łużyc, którzy w większości składają się z ludności napływowej przybyłej na te tereny po zakończeniu II Wojny Światowej, co przyczynia się do słabej znajomości bogatej historii regionu.
Także programy nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych pomijające poszerzanie wiedzy na temat historii regionalnej nie sprzyja rozpowszechnianiu informacji na temat znaczenie Via Regii i Drogi Św. Jakuba dla umacniania więzi pomiędzy narodami Europy, a także roli szczególnej jaką odegrały dla rozwoju miasta i regionu. Brak wiedzy na temat obydwu szlaków związany jest głównie z mało atrakcyjną formą przekazywania wiedzy a także stosunkowo małą dostępnością materiałów informacyjno-promocyjnych.
We współczesnym świecie, który charakteryzuje się ogromnym natłokiem informacji, tradycyjne metody przekazywania wiedzy w formie druków i informatorów są mało skuteczne i stanowić mogą jedynie uzupełnienie innych działań promocyjno-edukacyjnych składających się z wielu elementów składowych, zakładających jednak maksymalne zwiększenie interakcji pomiędzy uczestnikami przedsięwzięcia.
Niska wiedza na temat przebiegu i znaczenia Via Regii i Drogi Św. Jakuba to także przeszkoda w rozwoju turystyki i pokazywaniu dorobku historycznego i kulturalnego Górnych Łużyc, zarówno w punktu widzenia historii jak i czasów współczesnych. Wiele cennych obiektów historycznych i kulturalnych leżących przy obydwu historycznych szalkach, w chwili obecnej leży z dala od głównych ciągów komunikacyjnych, co skutkuje ich pomijaniem przez turystów.
Cele projektu
Zasadniczym celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców regionu co historycznego i współczesnego znaczenia Via Regii i Drogi Św. Jakuba. Długofalowym rezultatem jest ożywienie obydwu szlaków jako interesujących i cennych tras turystycznych a także ponowne odzyskanie ich dla pielgrzymujących, którzy poprzez indywidualne i zbiorowe wyprawy mogli by poszukiwać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące jedności duchowej Europy.
Celem szczegółowym projektu „Przystanek na szlaku – Jakuby 2010” jest stworzenie imprezy kulturalnej w czasie której poprzez różne formy działalności artystycznej i kulturalnej i edukacyjnej przekazywana będzie wiedza na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości szlaku Via Regia i Drogi Św., Jakuba. „Przystanek na szalki – Jakuby 2010” będzie miał też za cel stworzenie imprezy, która stanie się atrakcyjnym produktem turystycznym, łączącym w sobie atrakcyjność i wysokie walory edukacyjne i merytoryczne , które umożliwią, wpisanie się na stałe na mapę kulturalnych imprez Dolnego Śląska.
Produkty projektu
G
łównym produktem i osnową projektu będzie impreza kulturalno – historyczna, która ma za zadanie przybliżyć Via Regię i Drogę Św. Jakuba u szczytu ich rozwoju i znaczenia tj. okresu późnego średniowiecza.
Wytworzeniu głównego projektu, towarzyszyć będzie wiele działań pobocznych wzbogacających główną imprezę o produkty edukacyjne , informacyjne i popularyzatorskie oraz turystyczne osadzone zarówno w realiach historycznych jak i przedstawiające współczesne aspekty wykorzystania obydwu szlaków. Do grypy tych produktów zaliczyć należy:
zajęcia edukacyjne z dziećmi w formie warsztatów i żywego ich uczestnictwa w organizowanych imprezach a także przygotowaniach do nich, produktem turystycznym będą wycieczki wzdłuż obydwu szlaków, a także wystawy które przedstawią współczesny dorobek artystów żyjących i tworzących w miastach dolno śląskich leżących przy obydwu szlakach.
Opis projektu
Projekt „Przystanek na szlaku – Jakuby 2010” składa się z kilku powiązanych ze sobą działań, komplementarnych w stosunku do siebie, które w możliwie najszerszy sposób przedstawią i zachęcą uczestników do skorzystania się i zapoznania z szalkami Via Regia i Droga Św. Jakuba.
Głównym zadaniem realizowanym w trakcie projektu będzie organizacja imprezy kulturalno – historycznej – pod nazwą - Jakuby.
Będzie ona uwieńczeniem całego szeregu działań kulturalnych, edukacyjnych i promocyjnych które rozpoczną się w maju 2010 roku a zakończą w sierpniu 2010 roku.
Za merytoryczną - historyczną cześć imprezy odpowiedzialne będzie Muzeum Łużyckie, które przygotuje możliwie najwierniejszą realiom historycznym i możliwościom technicznym - koncepcję odtworzenia życia mieszkańców średniowiecznego Zgorzelca, u szczytu popularności Via Regii i Drogi Św. Jakuba.
Koncepcja ta będzie opierała się przede wszystkim na ukazaniu tych aspektów, które powiązane były bezpośrednio z życiem wędrowców na dawnym szlaku oraz odpoczynku po trudach podróży. Szczególna uwaga zwrócona będzie na pokazanie fragmentów z życia kupców i ich zbrojnej ochrony, pielgrzymów i wędrujących rzemieślników. Celem będzie umożliwienie uczestnikom imprezy żywego kontaktu z historią, pokazanie dawnego życia, przedmiotów i umiejętności niezbędnych w trakcie podróży. Ważnym elementem będzie pokazanie wycinków z życia średniowiecznego miasta z jarmarkiem i zabawą ale także z trapiącymi mieszkańców problemami (jak np. zarazy).
Via Regia i Droga Św. Jakuba to nie tylko szlak wymiany handlowej i miejsce obrotu wartościami materialnymi, ale także przenoszenie nowych koncepcji i pomysłów zarówno w sferze duchowej jak i artystycznej. W miastach leżących przy szlakach kwitło życie kulturalne. Dzięki teatrom, muzykom i przedstawicielom innych sztuk pokazane zostanie w jaki sposób przenoszone były mody i trendy w sztuce. Za tą część odpowiedzialność merytoryczną ponosić będzie Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu.
Głowna impreza obudowana zostanie działaniami pomniejszymi lecz istotnymi z punktu widzenia rozpowszechnia wiedzy o obydwu szlakach. Jako część składowa przygotowań do Jakubów, istotna będzie organizacja cyklu seminariów i spotkań które przygotuje Muzeum Łużyckie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Działania te będą miały na celu dostarczenie zainteresowanym osobom możliwe dużej dawki informacji dotyczących obydwu szlaków zarówno w warstwie historycznej jak i współczesnej.
Ważnym elementem projektu będzie rozpowszechniane wiedzy o współczesnym przebiegu obydwu szlaków. Możliwe to będzie dzięki organizacji imprez turystycznych, które zachęcą do aktywnego w nich uczestnictwa. Umożliwi to włączenie w projekt także innych podmiotów w tym stowarzyszeń.
Grupą docelową projektu będą mieszkańcy Dolnego Śląska z szczególnym uwzględnienie osób mieszkających na obszarze polskich Górnych Łużyc. Projekt skierowany jest także do turystów, którzy chcą w aktywny i atrakcyjny sposób zapoznać się z historią i współczesnością Via Regii i Drogi Św. Jakuba.
Głównym beneficjentem projektu będzie Gmina Miejska Zgorzelec, która zapewni niezbędny wkład własny. Zaplecze techniczne zapewni Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz Muzeum Łużyckie. Gmina Zgorzelec jako główny organizator będzie koordynatorem działań podejmowanych podczas przygotowań i trwania imprezy. Współpraca pomiędzy jednostkami organizacyjnymi miasta (Miejski Dom Kultury, Muzeum Łużyckie i Miejska Biblioteka Publiczna) zapewni przejrzystość projektu a także sprawne jego przeprowadzenie, jednostki te dysponują niezbędną kadrą i środkami technicznymi umożliwiającymi organizację takiej imprezy. Współuczestnictwo stowarzyszeń służyć będzie rozpropagowaniu idei projektu „Przystanek na szlaku – Jakuby 2010” wśród wielu grup społecznych
Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju turystycznego Gminy Miejskiej Zgorzelec, i znacząco poszerzy ofertę kulturalną miasta. Jednocześnie poszerzenie wiedzy o szlakach wśród turystów odwiedzających miasto, może się przyczynić się do zachęcenia ich do dalszej eksploracji szlaków a tym samym zaktywizowania turystycznego dalej położonych terenów.
Zadanie 1. Życie na średniowiecznym szlaku.
Realizacja: Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
Cykl spotkań i seminariów mających na celu przybliżenie wszystkich aspektów związanych z podróżowaniem w średniowieczu. Zadanie to będzie realizowane dwojaki sposób – poprzez zajęcia teoretyczne i praktyczne. W ramach projektu zaproszeni zostaną do współpracy historycy zajmujący się historią średniowiecza, którzy w formie prelekcji i wykładów przedstawią historią Via Regii i Drogi Św. Jakuba a także przybliża fakty historyczne wpływające na rozwój i znaczenie obydwu dróg. Część praktyczna tego zadania zrealizowana zostanie w współpracy z historycznymi grupami rekonstrukcyjnymi, które w praktyczny sposób przybliżą i pokażą podstawowe elementy życia średniowiecznych podróżników. Referaty historyków posłużą do opracowania bezpłatnego informatora na temat Via Regii i Drogi Św. Jakuba
Zadanie 2. Droga Św. Jakuba – w poszukiwaniu odpowiedzi
Zadanie te ma poprzez cykl spotkań z wybitnymi przedstawicielami Kościoła i historykami pokazać jakie były główne przyczyny pielgrzymek, jakie cele przyświecały pielgrzymom i dlaczego podejmowali oni trud niebezpiecznych i długotrwałych wypraw. Zadanie zakłada też zorganizowanie cyklu wypraw pieszych przez wybrane fragmenty Dolnośląskiej Drogi Św. Jakuba.
Zadanie 3. Via Regia – szlakiem kupców.
Realizacja: stowarzyszenie THC Promil
Wyprawa rowerowa z Wrocławia do Zgorzelca, wzdłuż dawnego przebiegu Via Regi, kończąca się przyjazdem uczestników imprezę. Celem zadania jest rozpropagowanie walorów turystycznych dawnego szlaku, a także zapoznanie uczestników z najbardziej wartościowymi i interesującymi zabytkami i miejscami. Dodatkowym celem tego zadania jest wyznaczenia za pomocą systemy GPS najbardziej bezpiecznej i korzystnej dla rowerzystów drogi prowadzącej wzdłuż historycznego przebiegu szlaku Via Regia.
Zadanie 4. Na szlaku kultury - współcześni artyści dolnośląscy
Realizacja: Muzeum Łużyckie
Przekrojowa wystawa w Muzeum Łużyckim prezentująca dorobek współczesnych artystów mieszkających w miastach leżących wzdłuż obydwu szlaków. Jej celem jest zaprezentowanie szeroko rozumianego wpływu na
Zadanie 5. Spotkania z filozofią
Realizacja : Miejska Biblioteka Publiczna
Zadanie 6. Przystanek na szlaku – Jakuby 2010
Realizacja: Gmina Miejska Zgorzelec przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i Muzeum Łużyckiego
Impreza historyczno-kulturalna skierowana do szerokiego grona odbiorców, której celem jest zaprezentowanie w atrakcyjnej i przystępne formie podstaw historii Via Regii i Drogi Św, Jakuba. Impreza ma zachęcić osoby ją odwiedzające do zagłębiania tajników historii a także do późniejszego czynnego i samodzielnego poznawania przedstawionych szlaków. W trakcie trwania imprezy rozpowszechniane będą bezpłatne materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące Via Regi i drogi Św. Jakuba.
Podzadanie 1.
W trakcie imprezy odtworzone zostanie miejsce postoju dla ludzi wędrujących w średniowieczu. W formie pokazów, inscenizacji drużyny rekonstrukcyjne ukażą podstawowe problemy dotykające pielgrzymów i kupców a także ówczesne środki transportu oraz podstawowe wyposażenie, które towarzyszyło im w drodze. W formie aktywnej interakcji (np. przymierzanie zbroi, nauka szermierki, strzelania z łuku) pokazana zostanie sztuka wojenna późnego średniowiecza, która służyła ochronie karawan kupieckich a przede wszystkim zwalczaniu raubritterów (rabusiów) grasujących na średniowiecznych szlakach.
Podzadanie 2.
Postój na szlaku wiązał się nie tylko z odpoczynkiem, ale także z rozrywką. W trakcie trwania imprezy zorganizowany zostanie przegląd zespołów muzyki dawnej, który umożliwi odwiedzającym zapoznanie się z bogatymi tradycjami muzycznymi średniowiecza. Koncerty połączone z pokazami tańców dawnych pokażą w jaki sposób podróżujący spędzali wolny czas przygotowując się do dalszej wędrówki.
Podzadanie 3.
Z rozrywką nierozerwalnie związana jest sztuka kulinarna. W trakcie trwania „Postoju na szlaku..” we współpracy z lokalnymi restauratorami przygotowane zostaną specjalne pokazy w trakcie, których uczestnicy imprezy będą mogli zapoznać się ze średniowieczną kuchnią i tradycyjnym menu wędrowców a także z współczesną kuchnią, którą można posilić się na współczesnym szalku.
Podzadanie 4.
Ruch kupców na Via Regi związany był z poszukiwaniem nowych rynków zbytu i nieustannym przemieszczaniem się do kolejnych miast. Nieodłącznym elementem tych podróży było uczestnictwo w targach (jarmarkach), na organizację których prawo posiadało nie wiele miast położonych wzdłuż Via Regii. W czasie trwania imprezy zorganizowany zostanie targ, który podzielony zostanie na dwie części. W części historycznej zrekonstruowane zostanie kilkanaście średniowiecznych stanowisk kupieckich i rzemieślniczych, w części drugiej – współczesnej, zaprezentują się rzemieślnicy i kupcy działający obecnie.
Podzadanie 5.
Ścieżki edukacyjne będą nieodłącznym elementem „Przystanku na szlaku…”. Na kilku stanowiskach zaprezentowane zostaną dawne zawody rzemieślnicze, niegdyś niezwykle popularne obecnie zastąpione przez wytwory przemysłu. Ścieżki skierowane będą przede wszystkim do dzieci i młodzieży, co umożliwi im zapoznanie się z często zaskakującymi umiejętnościami rekonstruktorów.
Podzadanie 6.
W czasie trwania imprezy zostanie zorganizowany punkt informacyjno-promocyjny, w którym osoby zainteresowane Via Regią i Drogą Św. Jakuba otrzymają w formie drukowanej komplet informacji dotyczących tych szlaków. W przygotowanych materiałach szczególna uwaga zostanie zwrócona na cenne zabytki i atrakcyjne turystycznie miejsca leżące przy szlaku na terenie Dolnego Śląska. W punkcie informacyjnym będzie można również uzyskać informacje dotyczące imprez kulturalnych odbywających się w innych miastach województwa, celem zachęcenia uczestników imprezy do aktywnego w nich uczestnictwa i odwiedzania innych miast.
Podzadanie 7
Prezentacja kultury miast Dolnego Śląska, ze szczególnym wskazaniem na miasta leżący przy prezentowanych szlakach, będzie elementem imprezy promocyjnym dla całego Dolnego Śląska. W trakcie trwania imprezy zorganizowane zostaną koncerty, przedstawienia teatralne i inne działania kulturalne mające na celu prezentację współczesnego dorobku regionu.
No i to tyle
Jak będą pytanie to chętnie odpowiem
