Bliskość rynków zbytu i zaopatrzenia sprawia, że gmina wiejska Zgorzelec posiada dogodne warunki do rozwoju działalności produkcyjnej, rolniczej, infrastruktury związanej z obsługą transportu międzynarodowego, a także turystyki.
Fakt przygranicznego położenia, w tym przejścia graniczne z Federalną Republiką Niemiec, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, ekonomiczna, społeczna oraz sprawne zarządzanie sprzyjają lokalizacji różnorodnych inwestycji.
Przez obszar gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – autostrada A 4 od przejścia granicznego Jędrzychowice – Ludwigsdorf, droga krajowa nr 4 Zgorzelec – Bolesławiec, nr 30 Zgorzelec – Jelenia Góra, droga wojewódzka nr 351 Zgorzelec – Żagań, nr 352 Zgorzelec – Bogatynia.
Gmina Zgorzelec zaliczana jest do prężnie rozwijających się, a także najbardziej gospodarnych rejonów województwa dolnośląskiego, czego potwierdzeniem jest otrzymanie wyróżnienia "Dolnośląski Klucz Sukcesu" w kategorii "Najbardziej gospodarna gmina wiejska".
Jednym z ostatnich wyróżnień, które potwierdza skuteczność zarządzenia jednostką, jest znalezienie się Gminy Zgorzelec w Złotej Setce Samorządów – rankingu organizowanym przez „Rzeczpospolitą” .
W tak przyjaznej dla przedsiębiorczości okolicy, każdy inwestor odnajdzie swoją szansę...
Przyjazna i zasobna gmina Zgorzelec
Osiągnięcia :
Gmina Zgorzelec zajęła w 2000 r. IV miejsce w Polsce w rankingu gmin, które najszybciej powiększają swoje dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przeprowadzonym przez Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Lokalnego przy Uniwersytecie Warszawskim.
Od wielu lat gmina Zgorzelec w sposób priorytetowy podchodzi do inwestycji związanych z poprawą infrastruktury społecznej i technicznej. W roku 2003 inwestycje te stanowiły 20,20% wydatków gminy. Wysoka aktywność inwestycyjna związana jest między innymi z prowadzoną przez gminę polityką zachęcania inwestorów do podejmowania działalności gospodarczej.
Dzięki działaniom władz gminy otwarto Oddział Celny w Żarskiej Wsi - od 15 lipca 2001 roku funkcjonujący w cyklu całodobowym. Można odprawiać tam wszystkie grupy towarów, poza ropopochodnymi. Oddział uzyskał również zgodę na odprawę używanych pojazdów samochodowych, dotąd odprawianych w Polkowicach, Wrocławiu i Wałbrzychu. Terminal Odpraw Celnych leży na terenie Żarskiej Wsi, w bezpośredniej bliskości drogi nr 4 (Zgorzelec – Bolesławiec). Istotną informacją jest ta, że po wejściu Polski do UE będzie on w dalszym ciągu spełniał swoją rolę.
[ Dodano: Sob Kwi 14, 2007 5:13 pm ] zaś ułatwienia dla inwestorów to :
Zgodnie z UCHWAŁĄ NR 327/02 RADY GMINY ZGORZELEC z dnia 8 lipca 2002r. (w załączeniu), która ustanawia ulgi dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność nie uciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych po uruchomieniu działalności i wynosi:
a) przy zatrudnieniu od 2 – 5 osób – zwolnienie przez 2 lata,
b) przy zatrudnieniu od 6 – 20 osób - zwolnienie przez 4 lata,
c) przy zatrudnienie od 21 – 50 osób – zwolnienie przez 6 lat,
d) przy zatrudnieniu od 51 – 100 osób zwolnienie przez 8 lat,
e) przy zatrudnieniu powyżej 100 osób – zwolnienie przez 10 lat.
Ponadto w okresie prowadzenia inwestycji przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50 % przez okres dwóch lat.
Drugą formą pomocy dla inwestorów jest Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, którego Gmina Zgorzelec jest udziałowcem. Istotą Funduszu Poręczeń Kredytowych jest oferowanie dodatkowego źródła zabezpieczeń dla przedsiębiorstw ubiegających się o kredytowanie inicjatyw gospodarczych. Celem bezpośrednim Funduszu jest likwidowanie barier w dostępie do kapitału poprzez oferowanie dodatkowych zabezpieczeń dla przedsiębiorstw, które ubiegają się o kredyt bankowy oraz umożliwianie bankom rozszerzania akcji kredytowej na rzecz podmiotów gospodarczych. Działalność Funduszu ma umożliwić dostęp małym i średnim firmom do finansowania zewnętrznego, co w praktyce przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy lub utrzymanie już istniejących.
A więc jak możemy pomnażac nasze atuty i ułatwienia dla inwestorów aby np. mieć podobne atuty jak gmina zawidów lub być tak atrakcyjnym dla inwestorów jak wrocław??
|