Dzisiaj jest 29 kwie 2024, 6:56

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: KOŚCIÓŁ
Post: 05 kwie 2005, 18:17 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 16 sty 2005, 13:18
Posty: 12
W ostatnich dniach byliśmy świadkami walki Ojca Świętego z nieuniknionym może nie jestem praktykującą katoliczką ale w pewnej chwili poczułam wielką potrzebę modlitwy zapragnęłam iść do koscioła i modlić się wypłakać cały żal i smutek i wiecie co w Zgorzelcu był tylko jeden otwarty kościół. Nie wierzyłam, ze w takiej chwili muszę biegać po Zgorzelcu i szukać otwartego kościoła.
A druga rzecz, która mnie poruszyła to msza niedzielna podczas, której proboszcz wspomniał dwa razy o śmierci naszego ukochanego papieża.
Smutne bardzo smutne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwie 2005, 21:13 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
Ze tak sie moze nieladnie wyraze, ale widocznie filie nie pracowaly... :( to rzeczywiscie smutne.. a czy w kosciolach jest jakis inny wystroj na ta okazje ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwie 2005, 21:45 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
a ja byłem w Marienthalu, w kaplicy pusto, cicho, idealne miejsce do modlitwy i medytacji. Zapaliłem świeczke i wróciłem do domu. A wyście tam byli Alex? Czy tylko Andelka i prosto do Zgorzelca? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: zdziwienie...
Post: 05 kwie 2005, 22:16 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 12 lut 2005, 17:35
Posty: 6
Lokalizacja: ZGORZELEC
jestem rozczarowana i smutno patrze na to co dzieje sie w mojej parafii,a raczej na to co sie nie dzieje,bo gdy slysze ze w calej Polsce koscioly sa pootwierane dla kazdego potrzebujacego,ja napotykam na zamkniete drzwi,ale milym zaskoczeniem bylo ludzkie oblicze ksiezy,z kosciola,ktory zdarza mi sie krytykowac za "koperty" na kolede i spis wkladu finansowego parafian,lacznie z podawaniem kont bankowych,jednak staneli na wysokosci zadania i faktycznie podtrzymywali na duchu zagubionych,mam nadzieje ze za jakis tydzien ich postawa (jak i moja of course)nie ulegnie zmianie,pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwie 2005, 23:48 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
bombas, niestety yam nie trafilismy, jechalismy powoli, rowno do celu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 kwie 2005, 9:44 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Nie chcę zakładać nowego wątku, bo sie już wszyscy gubimy, a ponieważ sprawa dotyczy spraw kościoła i śmierci papieża, umieszczam ją tu.
Pewnie wszyscy czytaja str główną zg.info i ktoś już przesądził o nazwie starego (nie staromiejskiego) mostu w mieście. Pytanie jest kto?, nie żebym był przeciwny, choć mogę się zastanawiać, czy jest to obiekt godny nosić imię Jana Pawła II. Papież pobłogosławił most Staromiejski i gdybym to ja miał wybierać, to wybrałbym właśnie ten. Choć tak w jednym, jak i w drugim przypadku powinniśmy nadać nazwę wspólnie z Niemcami, bo to przecież także ich mosty. Doszły mnie już wcześniej głosy z tamtej strony, że mieszkańcy Zgorzelca uzurpują sobie prawa decydowania o wspólnych sprawach jednostronnie. Nie służy to porozumieniu pomiędzy narodami, o które tak zabiegał Jan Paweł II.
Spotykam się również z opiniami z naszej, polskiej strony, które głoszą, że z kolei Niemcy nie bedą nam się tu "panoszyc". To co, mamy im odpłacać tym samym (gdyby oczywiście się "panoszyli")? Czy to są nauki, które głosił nasz zmarły papież? Myślę, że teraz jest dobry moment na przemyślenie wielu spraw, bo atmosfera temu sprzyja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 kwie 2005, 7:04 
No to widzę nie bylo mnie kilka dni a w naszym mieście wydarzyło się od groma i ciut ciut, czyli most, szpital, ciekawe co dalej? Może w ogóle przemianować Zgorzelec na Janopawłowice?
Wiecie co, powiem tak, nie jestem ani chrześcijaninem ani zwolennikiem nauk papieża, mimo to pojechałem na jego pogrzeb. Z jednej strony dlatego, że szanuję to co osiągnął, ale w sensie ludzkim, podziwiam, ze byl Polakiem i cos w życiu osiągnął, na taką skale na jaką do tej pory nie zrobił tego nikt w tym kraju i pewnie jeszcze długo nikt go w tym nie przebije. Podziwiam to, choć jak mówię mam zupełnie inne spojrzenie na świat. Z drugiej strony wydaje mi się, ze zapłacił za wszystko straszną ceną samotności, ja np nie potrafilem zrozumieć dla kogo ludzie się wpisywali do księgi kondolencyjnej? Komu składali wyrazy smutku? Kwaśniewskiemu? Glempowi? Kaczyńskiemu? Papież skazał się na straszną samotność, to całe gadanie o miłości do milonow i miłości milionów do niego to przecież kupa bredni, nie ma czegoś takiego, milość to przede wszystkim wzajemność między dwojgiem ludzi, jeżeli na tym poziomie jest próżnia, to gdzie tu w ogóle jest mowa o jakichś milionowych wzajemnościach. Ja przynajmniej tego nie kumam, choć szanuję to, ze papiez wierzył w to co robil, inaczej nie miałoby to wszystko sensu, on w tym w co wierzył osiągnął wszystko co mógł osiągnąć, doszedl do samego końca. Choć jako pojedynczy człowiek zapłacił za wszystko cenę najwyższą, kompletnie stracił swoja prywatność, ale nie mogło być inaczej.
W kazdym razie czytam tu o kosciołach u nas itd i powiem Wam jedno, bylem w Rzymie i zdziwilibyście się jak byście zobaczyli tam ulice i kościoły. Ja przynajmniej gdybym nie wiedział, zę umarł papież to bym sie tam tego chyba nie domyślił. Tylko u nas jego śmierć przybrała rozmiary wielkiej narodowej histerii, w dodatku podkręcanej przez media które podawaly jakieś bzdury o zablokowanym, zamkniętym, zakorkowanym mieście. Owszem odciety byl ale tylko plac św Piotra i teren tuz przy nim ale nic więcej, kilka miejsc gdzie przy telebimach pielgrzymi się gromadzili tez wcale nie było miejscem jakichś dantejskich scen. TV włoska też nie mielila przez cały tydzień papieża na wszystkich programach, tak jak nasza. Mnie osobiście zaskoczyli Włosi, tym bardziej, ze na żadnym kościele nie widzialem tam flag z załobą, w ogóle żadnych flag. Za to i owszem widziałem sprzedawane turystom, przeceniane pamiątki z wizerunkiem Wojtyły, no cóż jak teraz tego towaru nie opchną, to kiedy? Za kilka dni będzie papież z nową twarzą, póki co więc opróżniają zapasy...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 kwie 2005, 10:10 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sty 2005, 20:41
Posty: 85
Lokalizacja: Zgorzelec
Nadanie nowej nazwy w postaci im. Jana Pawła II wydaje mi się, co najmniej niekonsekwencją historyczną i widzę to jako wprowadzenie zamieszania w nazewnictwo obecnych i przyszłych mostów.Ostateczne rozwiązanie kwestii mostu Libereckiego jest konieczne, ponieważ obecny chaos panujący w jego nazewnictwie prowadzi do usystematyzowania się nazwy w postaci „mostu granicznego” co kojarzy mi się tylko z końcem świata w postaci tej granicy. Dzisiaj, kiedy tak naprawdę granica pomiędzy naszymi państwami istnieje tylko na tyle na ile istnieje w naszych głowach i umysłach nie można pozwolić na większe jej demonizowanie. Szanuje papieża i dlatego sądzę, że w Zgorzelcu znalazłyby się obiekty godniejsze uwagi i nadania tego wielkiego imienia. Skandalem jest dla mnie brak konsultacji ze stroną niemiecką w tej sprawie. Ciekawe jak to będzie wyglądało jak Niemcy zrobią podobnie i mosty w końcach będą posiadały po dwie nazwy, jedną na stronie wschodniej, a drugą na zachodniej. Mam nadzieję, że wojewoda, od którego chyba zależy ostateczna decyzja dojrzy to zagrożenie i upomni swoje zagony urzędnicze w gorącej wodzie kąpane. Być może jest to jednak inicjatywa obywatelska, tak dobrze znana już nam z ostatnich 50 laty, a więc w czynie społecznym pracujmy dalej….zobaczymy co z tego będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 257 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..