Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 19:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 05 lis 2008, 11:43 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
na moje oko zyzowate, gimnazja niczego nie poprawiły a zrobiły tylko jeszcze większe zamieszanie, materiał kiedyś wykładany w liceum w 4 lata, jest obecnie wykładany w 3 lata. uczniowie odsiewani do zawodówek po ósmej klasie, teraz męczą siebie i innych o rok dłużej. po co komu gimnazja? pojęcia nie mam.
może masz rację z ingenierschule - ja tam chodziłem tylko dwa miesiące to nie wiem, jak było z przekształceniami, aż tak mnie to nie interesowało. w każdym razie absolwenci z mojego roku musieliby być gdzieś koło roku 1994, bo szkoła była trzyletnia.

[ Dodano: Sro Lis 05, 2008 11:47 am ]
tadam pisze:
nie jestem pewien ale chyba nikt nie ukończył Ingenierschule bo przekształcili ją w międzyczasie w HTWS i wywalili 90% nauczycieli.


masz rację, zwracam honor, głupoty pisałem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hochschule ... C3%B6rlitz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lis 2008, 16:09 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
to może ja coś napiszę (jako ten, który w Niemczech mieszka i ma dzieci). Nie boje się skinheadów, nie boję się policji, nie boję się ataku terrorystów a Jugendamtu się boję. Poważnie!

Cieszę się tadam z Twojego głosu - człowieka "stamtąd", coby ktoś nie zarzucał innym niewiedzy, uprzedzeń czy konfabulacji.

neandertalski pisze:
znajomi, którzy nie odpuścili i ingenierschule skończyli, na problem ze znalezieniem pracy w Niemczech nie narzekali.

Ja znam wiele przypadków Polaków, którzy pokończyli niemieckie uczelnie, głównie Zittau/Goerlitz i nie za bardzo mogli znaleźć zatrudnienie w RFN.

tadam pisze:
PS.
muszę jeszcze sprawdzić co to jest Body Mas Index (czy jakoś tak) bo szykuje się nowa moda "skrajnej nieodpowiedzialności" i trza mieć rękę na pulsie... :|

To już nawet nie jest śmieszne - już niedługo, m.in. w Wielkiej Brytanii, rodzicom będą odbierane dzieci z nadwagą ("nieodpowiedni" body mass index).

neandertalski pisze:
na moje oko zyzowate, gimnazja niczego nie poprawiły a zrobiły tylko jeszcze większe zamieszanie, materiał kiedyś wykładany w liceum w 4 lata, jest obecnie wykładany w 3 lata. uczniowie odsiewani do zawodówek po ósmej klasie, teraz męczą siebie i innych o rok dłużej. po co komu gimnazja? pojęcia nie mam.

Odpowiedź jest prosta - lobby nauczycielskie trzyma się mocno. Powstało więcej etatów, więcej podmiotów, z których można czerpać korzyści. Ot i cała prawda. No chyba, że ktoś wierzy, że to dla dobra naszych dzieci czy żeby "Polska rosła w siłę".


Wracając jeszcze do samego Jugendamtu - jest to instytucja, której korzenie są nazistowsko-totalitarne. Jest swoista ciągłość tego urzędu od '39 roku - procedury, wytyczne i istota nie zmieniły się za bardzo.
Niewiele osób wie, że "jurysdykcji" tej instytucji podlegają nie tylko dzieci-obywatele RFN, ale też WSZYSTKIE przebywające na terenie Niemiec. Prawo prywatne i publiczne międzynarodowe tu nie działa!
Tak więc Niemcy nie są krajem, gdzie jest aż tyle wolności jakby się niektórym wydawało. Dominuje tam raczej nadal regulacja, kontrola i wiara w to, że państwo wie lepiej co jest dla obywateli dobre.

PS Kolejny ciekawe oblicze Jugendamtu: http://wiadomosci.onet.pl/1405268,2678,kioskart.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lis 2008, 16:57 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 12 lut 2006, 16:53
Posty: 89
Czytam z niedowierzaniem te sensacje z gazet. Każdy medal ma dwie strony, a mediom chyba nie zależy, żeby ukazywać dwie strony tego medalu.
Wyobrażacie sobie, że jakiś urzędnik z Jugendamtu zabiera komuś z nas chore dzieci, tylko dlatego, że mają np. mukowiscydozę ?
Gdybym jako matka zachowywała się w sposób nieodpowiedzialny w stosunku do dzieci, to pewnie musiałabym mieć kuratora.
Z tego, co się zorientowałam, ten urząd zajmuje się między innymi młodzieżą, która miała konflikt z prawem. Słyszałam, że nawet młodzież ze Zgorzelca jest tam zgłaszana, jeżeli coś zrobiła wbrew prawu na terenie Niemiec. U nas taką młodzieżą nikt się nie zajmuje. Nawet, jeżeli mają kuratorów, to na dobrą sprawę kuratorzy niewiele mogą. A tamten urząd to nie sąd, więc ma inne możliwości pracy.
Trochę mieszkałam w Goerlitz i nie narzekałam. A czułam się tam bezpiecznie i z Jugendamt nie miałam do czynienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lis 2008, 21:17 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
"Uwaga" w TVN-ie o Jugendamtach: http://video.google.com/videoplay?docid ... 2380&hl=pl

I "zawadiacka" jak zawsze opinia JKM: http://nczas.com/publicystyka/lagodny-f ... faszyzmem/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 mar 2009, 20:50 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 25 mar 2009, 20:49
Posty: 2
Lokalizacja: Kraków
Zwracam się do was, forumowicze, z prośbą o pomoc w przygotowaniu prezentacji. Za zadanie mam opisać wpływ codziennych podróży międzypaństwowych (do pracy, po zakupy, do znajomych itd.) w strefie przygranicznej na wzajemne postrzeganie się obywateli sąsiednich krajów.

Rok temu gazety pisały głównie o początkowych obawach Niemców o wzrost przestępczości, zabieranie miejsc pracy czy wręcz zalew ludnością polską. Jednak Polacy zapewne też byli w wielu przypadkach niepewni, czy na przykład nagle Niemcy nie zaczną wykupywać masowo tańszych produktów z polskich sklepów..

Od wstąpienia do strefy Schengen oraz otwarcia granic minął już jednak ponad rok i przez ten czas zapewne polepszył się kontakt z sąsiadami zza Odry. Czy moglibyście napisać, czy jakieś stereotypy zostały obalone, czy wyszły na jaw nowe problemy albo wprost przeciwnie - czy życie stało się prostsze? Jeśli znacie obiegowe lub faktyczne opinie na ten sam temat strony niemieckiej - piszcie również śmiało.

Z góry dziękuję za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 11:10 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
rok to zbyt mało, aby mówić o obaleniu stereotypów narosłych przez dziesięciolecia. Życie po prostu toczy się dalej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 11:15 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 02 mar 2009, 15:39
Posty: 14
Lokalizacja: Zgorzelec
Z tego co ja zauważyłem to polacy dalej są traktowani przez niemcó jak złodzieje ... ale co się dziwić skoro polacy i tak dalej kradną w niemczech....ilekroć jestem w nimieckim sklepie widzę , że sprzedawczyni chodzi głownie za polakami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 11:28 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sty 2009, 9:11
Posty: 102
Lokalizacja: centrum
Fructo pisze:
Z tego co ja zauważyłem to polacy dalej są traktowani przez niemcó jak złodzieje ... ale co się dziwić skoro polacy i tak dalej kradną w niemczech....ilekroć jestem w nimieckim sklepie widzę , że sprzedawczyni chodzi głownie za polakami

Przestańmy ciągnąć opowieści o Polakach złodziejach i uczciwych Niemcach. ]:-> :D

[ Dodano: Czw Mar 26, 2009 11:29 am ]
Za mną jakoś nikt nie chodzi a nie ukrywam będąc tam że jestem Polakiem. ]:-> :D

[ Dodano: Czw Mar 26, 2009 11:31 am ]
A to że Niemcy traktują nas tak jak traktują to nie dla tego że my jesteśmy zli tylko że oni nas nie lubią i nie będą nigdy lubieć ale to juz inny temat . ]:-> :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 mar 2009, 15:59 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
leibht pisze:
Czy moglibyście napisać, czy jakieś stereotypy zostały obalone, czy wyszły na jaw nowe problemy albo wprost przeciwnie - czy życie stało się prostsze?

życie przed i po Schengen nie zmieniło się diametralnie. Kontrole paszportów czy dowodów osobistych (mieszkańcy strefy przygranicznej już od dawna mogli przekraczać granicę na dowód) nie były aż tak uciążliwe by mówić o jakimś przełomie. Wiele lat przekraczałem granicę nawet po kilka razy dziennie, mieszkałem w Zgorzelcu, mieszkałem w Görlitz i granica jako taka co najwyżej spowalniała ruch. Na pewno jest jakiś procent ludzi, którzy przed Schengen nie mogli granicy przekraczać a teraz już mogą ale jest to niewielka część - być może to właśnie ta część odpowiedzialna jest częściowo za owe stereotypy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 18:39 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 25 mar 2009, 20:49
Posty: 2
Lokalizacja: Kraków
To prawda, jeden rok człowieka nie zmieni. Ciekawiło mnie czy granica jakoś istotnie wpływała na ruch, ale z tego co piszecie wynika, że nie (nie byłem pewien, bo na przykład jeżdżąc czasem na Ukrainę zmuszony jestem stać po trzy godziny w kolejce dla pieszych, podczas gdy kacapy zamiast kontrolować przechadzają się wśród motłochu od czasu do czasu pałując co bardziej krewkie mrówki).

A istnieją może jakieś oddolne inicjatywy mające na celu wspólną integrację (na przykład klasy polsko-niemieckie, jeśli tak - jak spełniają swoje zadanie?) i wzajemną pomoc? Czy może raczej każdy sobie rzepkę skrobie, a granicę przekracza tylko by kupić taniej ogórka po drugiej stronie Nysy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 19:28 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
polskie dzieci z dziecięcego klubu jeździeckiego jeżdżą pod okiem niemieckich instruktorów w Weinhubel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 20:44 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 04 mar 2007, 13:45
Posty: 47
Lokalizacja: zgc
Chyba każda szkoła w Zgorzelcu, utrzymuje bardziej lub mniej ścisłe kontakty a jakimiś szkołami w Goerlitz. Istnieje polsko - niemieckie przedszkole, uczniowie ze Zgorzelca chodzą do polsko - niemieckich klas w Goerlitz. Niemieckie dzieci chodzą do przedszoli w Zgorzelcu. Dalej - mnóstwo personelu szpitali w Goerlitz, to personel zgorzelecki ( w tym lekarze), że nie wspomnę o polskich sprzedwacach w sklepach, mechanikach w salonach samochodowych, studentach, pracownikach teatru i jego publiczności (Michał Bajor 16 kwietnia polecam). Jest tego mnóstwo, można wymieniać tak jeszcze długo. Współczuję mieszkańcom pogranicza Polski i Ukrainy. U nas nigdy, nawet przed Unią, przekraczanie granicy nie było tak absurdalne jak tam. A Schengen to wynalazek genialny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 mar 2009, 22:31 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
bardzo mi sie podobało ogladanie meczu Turowa w Ulebie w niemieckiej knajpie na wielkim telebimie. Właściciel po przegranym meczu postawił wszytskim na osłodę kolejkę :)
Dla mnie najbardziej cenne są akcje oddolne, pozainstytucjonalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2009, 23:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Ciekawa analiza sytuacji Zgorzelca i Goerlitz:
http://www.dw-world.com/dw/article/0,,3567326,00.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2009, 6:26 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Cytuj:
Ciekawa analiza
owszem, tylko już lekko nieświeża.
Nie wiem ilu mieszkańców Zgorzelca jest zorientowanych w sprawie istnienia takiego partnerstwa i współpracy. A przecież powinni wiedzieć. Dlaczego brak o tym informacji lokalnej?


Ostatnio zmieniony 14 maja 2009, 6:28 przez Chuck Norris jr, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..