Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1092 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 73  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 16:24 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 07 lut 2009, 20:19
Posty: 63
Lokalizacja: Zgorzelec
YELLO_35 pisze:
Przy połączeniu wątków odzew będzie mniej merytoryczny ale poznamy wolę ludu


... z tym POłączeniem, to jest dobry pomysł, z wolą ludu także, ale na tym chyba się zakończy, ponieważ czasy już nie te, kiedy było tak, że, cyt. - "wola ludu, wolą partii"! PO rewolucji SOLIDARNOŚCIOWEJ i "okrągłym stole" tak się porobiło, że ten wyraża wolę, kto ma kasę ! Tak chcieliśmy, czy tak to miało być ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 18:39 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:37
Posty: 1428
Lokalizacja: Zgorzelec-Ujazd
Daj spokój z tym PO-wyróznikiem bo naprawdę posądzę cię o chorobliwą obsesje , ktoś ci tu już bardzo celnie napisał ,że rozmieniasz sie na drobne a na to sie nie zanosiło. Ja jeszcze jedną madrość ludową ci przypomne - "co za dużo to i itd"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 18:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
mnie też się widzi, ze taki placyk nie ma żadnych szans, gdy może tu stanąć dajmy na to stacja benzynowa :)
z tym połączeniem z przedmieściem nyskim to może tez nie przesadzajmy, trzebaby po drodze trochę domów zburzyć na Daszyńskiego, dawną elektrownię i jedną stację benzynową aby jako tako to wyglądało. wg mnie o wiele fajniejszy byłby ten plac sam w sobie połączony ze skarpą do Nysy i dalej z parkiem koło mdk-u, czyli raczej na południe niż na północ;)
dziś to miejsce jest tak potwornie zniekształcone, że wygląda jakby architektem w mieście był doktor Frankenstein i niestety obawiam się, że może tu być tylko gorzej :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 20:02 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:43
Posty: 93
Lokalizacja: stąd.
Bez przesady z tym wyburzaniem domów i fabryki! ;) Nie o to mi chodziło - tylko o wybrukowanie ścieżki wzdłuż Nysy, która obecnie jest trudna do przejścia. Zwłaszcza po deszczach. Wtedy np. podczas Jakubów możnaby sobie spacerkiem płynnie przejść z Przedmieścia Nyskiego na placyk, który ewentualnie powstałby przy moście granicznym.

Tak na marginesie też wątpię by nasza władza wybrała takie rozwiązanie., ale uważam, że pomysł jest na tyle dobry by się nim tu pochwalić ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 20:34 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
z tym połączeniem z przedmieściem nyskim to może tez nie przesadzajmy

czemu nie? Odkąd pamiętam to zawsze spacerując nad Nysą brakowało mi łącznika między północą a południem. Tak na prawdę to jest tylko niewielki kawałek nieprzejezdny... a bujnięcie się rowerkiem spod zakaźnego do stalagu wzdłuż Nysy do by dopiero było...

No ale cóż lobby bęzynąwe łatwo nie odpuści :|

[ Dodano: Sob Lut 28, 2009 8:35 pm ]
:)
tak długo pisałem, że ilustrator już to wszystko w międzyczasie napisał ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 20:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Dobrze, że alex połączył oba wątki - piszmy tu o wszelkich sprawach estetyczno-urbanistyczno-wizerunkowych naszego miasta. yello - może ktoś (marko?) zna odpowiedź na moje "szczegółowe" pytania ;)

To co było kiedyś w danym miejscu NIE JEST wartością absolutną ani decydującą w urbanistyce oraz architekturze! Przeważnie wracanie do tego "co było", taki "historyzm" - jest "ślepą uliczką". Funkcja "rynku" zgorzeleckiego? - nie ta lokalizacja, powierzchnia, układ komunikacyjny itd. Uważam, że w tym miejscu może powstać wiele rzeczy (deptak, biurowiec, galeria...lecz nie stacja benzynowa!!). Jednak ISTOTNIEJSZE jest, aby przy okazji takiej inwestycji polepszyć tamtejszy układ komunikacyjny - dwukierunkowa Piłsudskiego połączona z dwukierunkową Wolności oraz zlikwidowany absurdalny i niepotrzebny "łącznik drogowy". Poniżej fotki z układem komunikacyjnym:


Ostatnio zmieniony 28 lut 2009, 20:50 przez paawlus, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 21:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
nie wiem co to jest historyzm, ale na moje zyzowate oko to bardziej naturalne dla miasta byłoby centrum w centrum, niż centrum na przedmieściu nyskim :/ nie mówiąc o tym, ze centrum na przedmieściu nyskim przypomina kształtem centrum wsi łańcuchowej. poza tym tzw centrum zgorzelca nigdy nie znajdowało się na przedmieściu nyskim i szczerze mówiąc to jest dopiero sztuczny twór, silący się na "historyzm" w tej chwili.
plac koło mostu miałby szansę być czymś naturalnym i byłoby zwyczajnie fajnie gdyby jego rejon zaczęto planować z głową. póki co jest tu tylko "galeria" kantorów wymiany walut, które też za kilka lat stracą rację bytu. ciekawe też jak długo jeszcze będzie się opłacało niemcom kupować u nas benzynę? jeżeli powstanie przy moście tanksztela i za kilka lat zrównamy się z niemcami cenami fajek i benzyny oraz przejdziemy na euro to całe to benzynowo-tytoniowo-cinkciarskie centrum miasta będzie sobie można w buty wsadzić, trzeba będzie wszystko na burdele przerabiać.
ludzie i tak zaopatrują się we wszystko pod Łagowem, czemu więc nie postawić na plac w centrum mista? czemu każdy wolny kawałek placu musi być gorącym towarem, działką - tym razem budowlaną.
układ komunikacyjny miasta akurat jeśli powstałby w tym miejscu plac ani nie zyska ani nie straci. główny ruch korkuje się w innych rejonach i z innych powodów. miasto ma głupi układ komunikacyjny i wydaje mi się, ze można go tylko polubić;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lut 2009, 22:51 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
nie wiem co to jest historyzm

W tym kontekście to tak w skrócie - "wzorujmy, naśladujmy się tylko na dawnych budowlach", "tylko dawniej pięknie budowali", "zróbmy tak jak było" etc. Najczęściej przeciwstawiane jest to tzw. "nowoczesnej architekturze" - która na tak zaszczytną nazwę nie zasługuje, a są to przeważnie projekty osób bez kwalifikacji oraz ultrabudżetowe.

neandertalski pisze:
na moje zyzowate oko to bardziej naturalne dla miasta byłoby centrum w centrum, niż centrum na przedmieściu nyskim :/ nie mówiąc o tym, ze centrum na przedmieściu nyskim przypomina kształtem centrum wsi łańcuchowej. poza tym tzw centrum zgorzelca nigdy nie znajdowało się na przedmieściu nyskim i szczerze mówiąc to jest dopiero sztuczny twór, silący się na "historyzm" w tej chwili.

Zgorzelec był przedmieściem Goerlitz - to widać głównie po układzie ulic. Po wojnie dobudowywano, zabudowywano wolne przestrzenie bez jakiegokolwiek planowania i pomysłu. Najgorsze nie są jednak budynki, ale urbanistyka, układ miasta!! Trudno, a w zasadzie nie da się go zmienić! Natomiast pomysł, żeby Przedmieście Nyskie było "rynkiem" czy centrum kulturalno-eventowym, jest delikatnie mówiąc poroniony. Jest to jedynie uliczka nad Nysą z niewielkim placem pocztowym, na którym pojawi się bodaj 10 wąskich kamieniczek. To może być co najwyżej "przyczółek" lub urokliwy zakątek. Miejscem na "centrum-rynek" może być teren po centrum sportowym i pksie (takie plany ma podobno miasto). Ewentualnie można brać pod uwagę tereny na obrzeżach - koło Łagowa czy Jędrzychowic- ale to w sytuacji gdy Zgorzelec będzie się radykalnie rozwijał i rozrastał ;)

neandertalski pisze:
trzeba będzie wszystko na burdele przerabiać.

Taki właśnie przybytek "wita i zaprasza" na Przedmieściu Nyskim stanowiąc przykład niesamowitego folkloru i egzotyki RP. To jest wg mnie największe nieporozumienie "estetyczne" Zgorzelca!

neandertalski pisze:
układ komunikacyjny miasta akurat jeśli powstałby w tym miejscu plac ani nie zyska ani nie straci. główny ruch korkuje się w innych rejonach i z innych powodów. miasto ma głupi układ komunikacyjny i wydaje mi się, ze można go tylko polubić;)

Komunikacja w Zgorzelcu jest tragiczna, o czym piszę powyżej. Uważam jednak, że takie rozwiązanie, które podałem polepszyłoby choć trochę ten zły stan. Ciężko będzie totalnie rozkorkować miasto, ale trzeba szukać rozwiązań. Normą powinno być na przykład maksymalne poszerzanie każdej remontowanej drogi w mieście.

PS Mam nadzieję, że do tego wątku zawita pan Cebula, choćby nawet incognito. Kiedyś przecież z pożytkiem służył informacją i pomocą na tym forum.


Ostatnio zmieniony 28 lut 2009, 22:56 przez paawlus, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2009, 1:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
z całym szacunkiem, ale na teren po centrum sportowym i pksie to chyba jeszcze naprawdę trzeba będzie dłuuuugo poczekać:) a teren przy moście jest już do wzięcia.
centrum pod Łagowem... eh, było tu już gdzieś kiedyś o tym pomyśle, nawet okazało się, że podobny pomysł był w Krakowie z przenoszeniem centrum gdzieś pod Nową Hutę?
powiem tak, nie przesadzajmy z tą gigantomanią, we Wrocławiu centrum miasta nie przeniosło się na Bielany, więc i nam się chyba nie szykuje.
Zgorzelec to jest naprawdę małe miasteczko, my tylko wyglądamy na takich większych bo się cień zza rzeki trochę na nas kładzie, może warto to sobie uświadomić na dobry początek? bo póki co to z wielkimi miastami możemy się tylko równać ilością stacji benzynowych;)
trzydzieści parę tysięcy ludzi to nie jest dużo i szaleństwem byłoby myśleć o tym miasteczku w innych gabarytach niż ono posiada w tej chwili, nie zapowiada nic chyba zresztą jakiegoś gwałtownego napływu ludności do nas w tej chwili?
poszerzanie dróg w mieście nie ma większego sensu, dwupasmówki i tak z tego nie wyjdą, więc po co? a wiesz przez kilka miasteczek w wielkopolsce przejeżdżałem i w nich np wszystkie ulice w miescie zrobiono jednokierunkowe, przez co wszystkie z automatu zrobiły się dwupasmowe. to jest fajny patent, tylko zrobienie czegoś takiego w Zgorzelcu wymagałoby duuużego namysłu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2009, 1:17 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
nie przesadzajmy z tą gigantomanią

Zgorzelec to jest naprawdę małe miasteczko, my tylko wyglądamy na takich większych bo się cień zza rzeki trochę na nas kładzie

Nie myśl chyba, że ja z tym rynkiem-centrum to na poważnie, choć kto wie... :)
Natomiast z tym "cieniem" to fakt - Goerlitz pokonuje nas głównie liczbą mieszkańców i starówką. Warto jednak znaleźć jakiś pomysł i wcielać go w życie, aby nie być stale biednym, a raczej nijakim "krewnym" narzekającym, że "się nie da", "to nie ma sensu" etc. Tylko czy miasto ma jakiś pomysł na siebie?!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2009, 7:46 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
JONASZ pisze:
... z tym POłączeniem, to jest dobry pomysł, z wolą ludu także, ale na tym chyba się zakończy, ponieważ czasy już nie te, kiedy było tak, że, cyt. - "wola ludu, wolą partii"! PO rewolucji SOLIDARNOŚCIOWEJ i "okrągłym stole" tak się porobiło, że ten wyraża wolę, kto ma kasę ! Tak chcieliśmy, czy tak to miało być ?


JONASZU - jeśli będziesz w każdym wątku uprawiał swoje polityczne gierki to stworzę Ci osobny wątek w który będę wrzucał te posty - bo normalnie nudne i irytujące to się zaczyna robić...zresztą jak widać nie tylko ja tak myślę :-?




ilustrator pisze:
mi chodziło - tylko o wybrukowanie ścieżki wzdłuż Nysy, która obecnie jest trudna do przejścia. Zwłaszcza po deszczach. Wtedy np. podczas Jakubów możnaby sobie spacerkiem płynnie przejść z Przedmieścia Nyskiego na placyk, który ewentualnie powstałby przy moście granicznym.


Fajnie by było - obawiam się jednak , że najczęściej by tam menelstwo balowało...
Co nie zmiania faktu , że pomysł godny uwagi :)


paawlus pisze:
może ktoś (marko?) zna odpowiedź na moje "szczegółowe" pytania


Też bym na Marko liczył ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 mar 2009, 19:56 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
a gdyby tak tak z głupia frant, zupełnie nierealnie założyć, że powstanie tam- jak to drzewiej bywało - zielony, zadbany skwerek, witający przekraczającego most w sposób (uwaga!) ujmujący - czystoscią, porządkiem i atmosferą "miasta przyjaznego swoim mieszkańcom". gdyby tak dalej - zupełnie zwariowanie - założyć, że posadzi sie tam drzewa i krzewy, i że bedą one doglądane przez fachowego ogrodnika, który będzie zmieniał "wystrój kwiatowy" zależnie od pory roku, a ławeczki bedą całe, i może nawet ( o matko!!! ) powstanie tam mały drewniany, niebanalny plac zabaw dla dzieci... ( nie no - tu mnie chyba poniosło...)
to byłby to....
pierwszy tego typu obiekt powstały po 1945 roku w naszym miescie! :roll:

i mozna by było ten straszny nagrobek Jana Pawła na moście przeniesć na taki skwerek, i zamienić go na ładny ( tak po prostu) pamiątkowy kamień, dajmy na to piaskowiec, lub bazalt - to i nawet przestali by sie z nas nabijać podli szydercy
eh marzenia...

a tak z zupełnie innej beczki - kto mi wyjasni, w czym lepszy jest ten wyśniony biurowiec od wyśnionej "tankszteli"? że niby ładniejszy? litości.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 mar 2009, 9:00 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
paawlus pisze:
Trudno, a w zasadzie nie da się go zmienić! Natomiast pomysł, żeby Przedmieście Nyskie było "rynkiem" czy centrum kulturalno-eventowym, jest delikatnie mówiąc poroniony. Jest to jedynie uliczka nad Nysą z niewielkim placem pocztowym, na którym pojawi się bodaj 10 wąskich kamieniczek. To może być co najwyżej "przyczółek" lub urokliwy zakątek. Miejscem na "centrum-rynek" może być teren po centrum sportowym i pksie (takie plany ma podobno miasto). Ewentualnie można brać pod uwagę tereny na obrzeżach - koło Łagowa czy Jędrzychowic- ale to w sytuacji gdy Zgorzelec będzie się radykalnie rozwijał i rozrastał ;)


Paawlus pozwolę się z Tobą nie zgodzić :) . Gdyby patrzeć na przedmieście tylko przez pryzmat odcinka od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do Mostu Staromiejskiego można by się przyjąć postawioną przez Ciebie tezą, że Przedmieście się nie nadaje na centrum. W moim odczuciu jest jednak to spojrzenie błędne.

Od jakiegoś czasu funkcjonuje skrót myślowy który utożsamia Przedmieście Nyskie tylko i wyłącznie z stosunkowo krótkim odcinkiem poddanym tzw. rewitalizacji. By dobrze ocenić funkcję ewentualnego przyszłego centrum spojrzeć należy na obszar, którego obecne Przedmieście jest tylko częścią. Obszar ten zaczyna się na północy na polderach zalewowych a na południu kończy się parkiem wokół MDK. W linii prostej mamy około 2 km doskonale "wyważonego" terenu, otwieranego i zamykanego przez tereny zielone. Poldery są pięknym acz niewykorzystanym zakątkiem z doskonałymi możliwościami uczynienia z nich terenów rekreacyjnych. Idąc dalej na południe wchodzimy na ul. Wrocławskiej na teren Przedmieścia, gdzie kluczową rolę odgrywa Most Staromiejski dający nam bezpośrednie połączenie ze starówką Goerlitz. Nie zapominajmy, że rocznie rocznie przez Goerlitz przewija się 500 tyś. turystów - z czego niewielki procent trafia na naszą stronę. Idąc dalej na południe dochodzimy do rozwidlenia możemy pójść w górę ul. Daszyńskiego lub nad Nysą w kierunku MDK i przyległego do niego parku, gdzie znów mamy doskonałe tereny rekreacyjne.

Oczywiście wymaga to zbudowania "promenady" i podjęcia wysiłku dalszej rewitalizacji ul. Daszyńskiego w kierunku centrum.

Po za tym nie jestem tutaj w żaden sposób odkrywczy. Wystarczy skrupulatnie wczytać się w założenie koncepcji Parku Mostów, by zrozumieć jaki potencjał drzemie w tych terenach.

Tworzenie "centrum" na terenach PKS-u jest z moim zdaniem wysiłkiem nie mającym żadnego racjonalnego uzasadnienia. Tak naprawdę jedynym efektem byłby plac, być może otoczony budynkami, plac o stosunkowo niewielkiej pojemności, nie nadający się w zasadzie do niczego. To centrum miałoby jedną zasadniczą wadę, leżało by przy ruchliwej ulicy, otoczone parkingiem, kościołem i leżącą za nim benzynową. Bez sensu, wyobrażasz sobie spacer z dzieckiem po takim "centrum" ?

Cierpimy ogromnie z powodu braku jasnej wizji rozwoju. Każda władza która przychodzi ma ambicje "wymyślić" na nowo miasto. Takie projekty jak rewitalizacja, wykreowanie centrum są obliczane na lata, zdecydowanie dłużej niż jedna czy dwie kadencje. W tej akurat sprawie nie ma żadnej ciągłości ani myśli ani działań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 mar 2009, 11:07 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 23 maja 2008, 6:53
Posty: 521
Lokalizacja: Ujazd
neandertalski pisze:
dziś to miejsce jest tak potwornie zniekształcone, że wygląda jakby architektem w mieście był doktor Frankenstein

Neandertalski zgadzam się z Tobą w pełni ale jak może być inaczej skoro działka która leży na terenie miasta administracyjnie należy do powiatu. Dla mnie to paranoja, że ten, który „na chłopski rozum” powinien planować co tam ma być nie może tego robić bo w obecnych realiach architekt miejski może sobie jedynie chcieć coś tu planować. To starosta a nie burmistrz decyduje o tym co tam będzie. Z tego co się kiedyś dowiadywałem miasto chciało kupić od starostwa ten teren ale Starostwo powiedziało nie. Nie widzisz tu pewnej zbieżności zdarzeń. Słyszy się o odwołaniu obecnego starosty więc trzeba przyśpieszyć „pewne sprawy” i sprzedać pod stację ten teren. Starosta dzięki temu, że sprzeda ten teren zdobędzie „wdzięczność” pewnej grupy ludzi A nasze opinie pełne oburzenia to będzie mógł sobie poczytać w ramach relaksu bo nieorientujący się w podziale administracyjnym mieszkańcy i tak obwinią za wszystko burmistrza. To taka moja teoria spiskowa ;) Tak więc proponuję zrobić petycję do Starosty, w której wyrażamy swoje oburzenie, zebrać podpisy i czekać co dalej.
ilustrator pisze:
Bez przesady z tym wyburzaniem domów i fabryki! Nie o to mi chodziło - tylko o wybrukowanie ścieżki wzdłuż Nysy

Realizowane są plany zmierzające do tego aby można było przejść suchą nogą z Bulwaru Greckiego do drogi rowerowej biegnącej pod mostem im. Jana Pawła II. Tu możecie przeczytać kolejny etap realizacji tych planów. http://bip.um-zgorzelec.dolnyslask.pl/d ... dmp=50&r=r Na mapach, które widziałem wygląda to bardzo fajnie. Mam nadzieję, że na mapach się nie skończy
tadam pisze:
Odkąd pamiętam to zawsze spacerując nad Nysą brakowało mi łącznika między północą a południem. Tak na prawdę to jest tylko niewielki kawałek nieprzejezdny... a bujnięcie się rowerkiem spod zakaźnego do stalagu wzdłuż Nysy do by dopiero było...

Jezeli skorzystałeś z linka do BIP który podałem powyżej to wiesz budowa łącznika weszła na kolejny etap.
Od dwóch lat bardziej interesuję się terenem wzdłuż Nysy. Powiedzmy górnolotnie że „lobbuje” zagospodarowanie tego terenu min. pod kątem rowerowym. W strukturach Euroregionu jest min. Grupa Robocza ds. Turystyki Rowerowej W ramach prac tej grupy jest projekt trasy rowerowej ER-3b, która ma biec wzdłuż Nysy i Odry. Rowerzyści wiedzą, że taka trasa jest po stronie niemieckiej – ten projekt zakłada budowę trasy po stronie polskiej. Burmistrz jest koordynatorem tego projektu. My tzn. THC Promil, działamy w terenie :) Na ostatnim spotkaniu zaproponowałem przebieg trasy, która min. biegnie w Zgorzelcu wzdłuż Nysy – tu więcej o tym http://www.thcpromil.pl/index.php?optio ... 7&Itemid=2 Realizacją projektu ma być trasa jakości takiej jak po stronie niemieckiej. Jeżeli dojdzie do tego to będziesz mógł spokojnie dotrzeć „spod zakaźnego do stalagu wzdłuż Nysy” i dalej :)


Ostatnio zmieniony 02 mar 2009, 11:09 przez PiTeK, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 mar 2009, 20:05 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
zubek pisze:
zielony, zadbany skwerek, witający przekraczającego most w sposób (uwaga!) ujmujący - czystoscią, porządkiem i atmosferą "miasta przyjaznego swoim mieszkańcom". gdyby tak dalej - zupełnie zwariowanie - założyć, że posadzi sie tam drzewa i krzewy, i że bedą one doglądane przez fachowego ogrodnika, który będzie zmieniał "wystrój kwiatowy" zależnie od pory roku

Niestety, ale teren jest zbyt "gorący" żeby inwestor przeznaczył go pod rekreację, no chyba, że miasto się chwyci za kieszeń i wygra przetarg ;)

PiotrArcimowicz pisze:
Od jakiegoś czasu funkcjonuje skrót myślowy który utożsamia Przedmieście Nyskie tylko i wyłącznie z stosunkowo krótkim odcinkiem poddanym tzw. rewitalizacji. By dobrze ocenić funkcję ewentualnego przyszłego centrum spojrzeć należy na obszar, którego obecne Przedmieście jest tylko częścią. Obszar ten zaczyna się na północy na polderach zalewowych a na południu kończy się parkiem wokół MDK. W linii prostej mamy około 2 km doskonale "wyważonego" terenu, otwieranego i zamykanego przez tereny zielone.

W sumie racja, tylko że na miano Przedmieścia Nyskiego zasługuje tylko ten krótki odcinek. Jakkolwiek to zabrzmi - problemem pozostałej części jest tzw. "czynnik ludzki", bo samo poprawienie estetyki i renowacje (chwilowe?) niewiele pomogą...

PiotrArcimowicz pisze:
Po za tym nie jestem tutaj w żaden sposób odkrywczy. Wystarczy skrupulatnie wczytać się w założenie koncepcji Parku Mostów, by zrozumieć jaki potencjał drzemie w tych terenach.

Chętnie zapoznałbym się z tym dokumentem.

PiotrArcimowicz pisze:
Tworzenie "centrum" na terenach PKS-u jest z moim zdaniem wysiłkiem nie mającym żadnego racjonalnego uzasadnienia. Tak naprawdę jedynym efektem byłby plac, być może otoczony budynkami, plac o stosunkowo niewielkiej pojemności, nie nadający się w zasadzie do niczego. To centrum miałoby jedną zasadniczą wadę, leżało by przy ruchliwej ulicy, otoczone parkingiem, kościołem i leżącą za nim benzynową. Bez sensu, wyobrażasz sobie spacer z dzieckiem po takim "centrum" ?

Przeznaczenie terenu po CSR i PKS-ie na coś w rodzaju "rynku" musiałoby się wiązać z kilkoma innymi poważnymi zmianami-inwestycjami. Głównym problemem jest komunikacja oraz to, że takie "centrum" byłoby zamknięte od strony nasypu kolejowego/stadionu oraz od strony dawnej jednostki-starostwa. Problemy rozwiązałoby przejęcie przez miasto części terenów po jednostce wojskowej oraz terenu stadionu ;) Dzięki temu teren byłby odpowiednio duży, aby mówić o miejskim rynku i cossensownego tam zaplanować ;) Lepszą komunikację umożliwiłaby m.in. droga poprowadzono w kierunku ul. 2 AWP. Dobra dość tych fantazji :)

PiotrArcimowicz pisze:
Cierpimy ogromnie z powodu braku jasnej wizji rozwoju. Każda władza która przychodzi ma ambicje "wymyślić" na nowo miasto. Takie projekty jak rewitalizacja, wykreowanie centrum są obliczane na lata, zdecydowanie dłużej niż jedna czy dwie kadencje. W tej akurat sprawie nie ma żadnej ciągłości ani myśli ani działań.

Chciałoby się powiedzieć "klasyka" - od wyborów do wyborów... Miasto musi samo się za to wziąć! Nie liczyłbym na zbytnią pomoc i prowadzenie rozmów z Niemcami - zdecydowanie nie w ich interesie jest powstanie miasta przez duże "M" po tej części Nysy, wg nich tę funkcję (z rynkiem etc.) ma pełnić Goerlitz.

Poniżej panorama terenów nadnyskich (od polderów do wiaduktu kolejowego) oraz teren ew. przyszłego "centrum". Mile widziane pomysły i propozycje - można nanieść odpowiednie kontury na zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1092 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 73  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..