Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 5:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 cze 2010, 11:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Od jakiegoś czasu trwa remont naszej wieży ciśnień. Trochę mnie to zaciekawiło. postanowiłem znaleźć jakieś informacje na ten temat w sieci.
Przeglądając tak sobie zasoby internetu, stwierdziłem, że nie ma chyba dwóch takich samych wież ciśnień. Każda jest inna bez względu na to z jakiej epoki pochodzi.
Próbowałem znaleźć chociażby podobną do tej naszej... i nic. Nie ma. Chyba druga, taka sama nie istnieje.
Z tymi wieżami, to prawie tak jak z dziełami sztuki - jedyne, niepowtarzalne.
Wie może ktoś, kto zaprojektował wieżę w Zgorzelcu? Czy jest inna, podobna lub taka sama gdzieś w Polsce lub na świecie?


Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 18:08 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 cze 2010, 7:06 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
viper126pzgc pisze:
Z tymi wieżami, to prawie tak jak z dziełami sztuki - jedyne, niepowtarzalne.


Coś jest na rzeczy :)

Nie mam informacji na temat naszej , bo historyczne wątki mnie zawsze mało interesowały.
Swego czasu zwiedziem (fotograficznie) pod kątem wież Goerlitz - też mają kilka ciekawych. Zazwyczaj te najstarsze są w okolicach torowisk i dworców - służyły do napełniania wodą parowozów.

btw - fajnie by było gdyby na naszą wieżę dało się wejść bez żadnych problemów (teraz trzeba było uzgadniać to z wodociągami) - wzorem z Goerlitz - ustalone dni i godziny za małą opłatą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 cze 2010, 7:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Ja na naszej byłem. Materiał fotograficzny pozyskałem. Miałem szczęście, bo mojemu pobytowi na wieży towarzyszyła znakomita przejzystość powietrza. Nie ukrywam, że wybrałbym się tam jeszcze raz, bo przez cztery lata, które minęły od mojej ostatniej wizyty w tym miejscu, zmieniłem sprzęt, a więc zdjęcia byłyby zupełnie inne.

Szkoda tylko, że nie ma informacji na temat tej budowli. Szczególnie czyjego projektu ona jest i czy gdzieś znajduje się druga, taka sama.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 cze 2010, 11:24 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 21 maja 2007, 21:00
Posty: 30
Lokalizacja: Tylice
A ja zwracam uwagę, że w Zgorzelu stoi jeszcze jedna wieża ciśnień, która choć wielka i bardzo ładna została zapomniana chyba przez wszystlich - albo wszyscy sie do niej tak przyzwyczaili.
Na placu przy ul. Św. Jana, stoi stara przedwojenna wieża ciśnień, która z tegio co wiem była wykorzystywana w związku z producją wyrobów skórzanych w zakładach późnbiejszej MIRY.
Szkoda, że o tej wieży także nie ma materiałów, przynajmniej nie znalazłem, szkoda też, że nikt sie nią nie interesuje i stopniowo - obserwuję ja od ok 30 lat - jej stan sie pogarsza. Może możnaby ją jeszcze uratować i zachować, jeżeli nikt sie nią nie zainteresuje niedługo pojawi sie problem jej likwidacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 cze 2010, 16:56 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
O tej na Św. Jana oczywiście pamiętamy - akurat nie mogę się dokopać do fotek tejże.
Za to znalazłem wieżę przy bocznicy kolejowej Bombardiera w Goerlitz.
Na tyłach dworca głównego w Goerlitz też niezła stoi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 7:51 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta, że do połowy lat siedemdziesiątych, stała wieża ciśnień, ładna i pokaźna na terenie gazowni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 8:29 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
no to ja powiem tylko tyle, ze lepiej byłoby żeby po czynnych wieżach ciśnień sie nikt nie szwędał, ludzie miewają często różne głupie pomysły a to jest urządzenie technologiczne z którego woda pitna trafia prosto do naszych kranów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 8:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 22 lis 2012, 8:42 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 8:43 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
turek pisze:
z terenu gazowni, to pamiętam jedynie taki wielki, okrągły zbiornik (chyba służący do magazynowania, lub kompensacji ciśnienia gazu) w zależności od napełnienia podnosił się lub opadał.


Ten to i ja kojarzę. Podobne (2) były w Legnicy koło dworca PKP.
Ale zasięgnę informacji o wieży ciśnień.

neandertalski pisze:
powiem tylko tyle, ze lepiej byłoby żeby po czynnych wieżach ciśnień sie nikt nie szwędał, ludzie miewają często różne głupie pomysły a to jest urządzenie technologiczne z którego woda pitna trafia prosto do naszych kranów.


Kwestia zabepieczeń i braku dostępu do tych urządzeń - wg mnie żaden problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 9:06 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zakaz wstępu to jest najlepszy rodzaj zabezpieczeń w kwestii dostępu do tych urządzeń :-) sale operacyjne w szpitalach pewnie też byłoby fajnie zwiedzać, ale na szczęście nikomu takie pomysły do głowy nie przychodzą.
są pewne miejsca gdzie w sprawach higieny nie da się być nadgorliwym.
wieżę ciśnień w gazowni widać na przedwojennych pocztówkach, czy stała też tu "za naszych czasów" to sobie jednak już nie przypominam - te zbiorniki na gaz stały z pewnością.
a propo gazowni, wiecie, ze "za niemca" był też gasswerk na ujeździe?


Ostatnio zmieniony 23 cze 2010, 9:08 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 11:15 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Wieża stała nieco na zachód od wspomnianego zbiornika gazu, bliżej obecnego biurowca. Mam ją na zdjęciu z lat dwudziestych i z 1975 roku. To drugie robione było z nowej wieży ciśnień i widać na nim teren od szkoły 4 aż po gazownię i Famago.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 cze 2010, 12:32 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
wieżę ciśnień w gazowni widać na przedwojennych pocztówkach

viper126pzgc pisze:
Wieża stała nieco na zachód od wspomnianego zbiornika gazu


Wszystko się zgadza - spojrzałem na stare foty w biurach :)

neandertalski pisze:
a propo gazowni, wiecie, ze "za niemca" był też gasswerk na ujeździe?


Nie jestem historycznie na bieżąco - wiem tylko , że stara , stalowa , poniemiecka brama zdobi teraz restaurację Staromiejską 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lip 2010, 18:48 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Wieża wyremontowana. Czy jest szansa na jakiś rekonesans fotograficzny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lip 2010, 18:49 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 10 kwie 2007, 8:43
Posty: 118
Lokalizacja: Zgorzelec
Jak na moje oko, to niezbyt ładnie się ta nowa oprawa kolorystyczna wieży prezentuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sie 2010, 12:17 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2006, 16:45
Posty: 156
Lokalizacja: Zgorzelec
Z daleka wygląda teraz jak by była obita drewnianymi deskami - taka boazeria wyszła. Bardziej mi się podobała szara.


viper126pzgc pisze:
Ja na naszej byłem. Materiał fotograficzny pozyskałem. Miałem szczęście, bo mojemu pobytowi na wieży towarzyszyła znakomita przejzystość powietrza.


Czy jest możliwość, że pokażesz te zdjęcia? Chętnie bym zobaczył jak to wygląda z góry, a że nie można tam wejść to pomyślałem że skoro masz zdjęcia, to może je pokażesz? Było by fajnie, tym bardziej, że jak mówisz - warunki miałeś doskonałe. :) Z góry dzięki.


A nawiasem mówiąc, to parę dni temu obiło mi się o uszy, że ma być jakiś dzień otwarty na naszej wieży ciśnień, ale nic więcej nie wiem po za tym... Bardzo chętnie bym tam wlazł z aparatem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 238 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..