forum.zgorzelec.info
http://www.forum.zgorzelec.info/

Roman Zgłobicki - wspomnienie
http://www.forum.zgorzelec.info/viewtopic.php?f=61&t=4151
Strona 1 z 1

Autor:  paawlus [ 05 wrz 2010, 23:17 ]
Tytuł:  Roman Zgłobicki - wspomnienie

Odszedł jeden z bardziej zasłużonych i nietuzinkowych mieszkańców naszego miasta... Przez pewien czas miałem przyjemność być jego uczniem - swoją pasją, stawianiem pytań i fermentem intelektualnym potrafił naprawdę zarazić. Cześć Jego Pamięci!

[*]


Cytuj:
Pożegnanie Romana Zgłobickiego
2 września 2010
Autor: Urząd Miasta Zgorzelec

19 sierpnia w wieku 73 lat, odszedł od nas Roman Zgłobicki – ceniony zgorzelecki pedagog, pisarz, badacz i niezrównany znawca historii miejsc, o których – jak pisał w swoich książkach – nie wolno nam zapomnieć. 8 maja podczas dorocznej, wspólnej uroczystej sesji Rad Miast Zgorzelca i Görlitz, profesor Zgłobicki otrzymał tytuł i medal „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”, dołączając do grona najbardziej zasłużonych dla obu miast osobistości.

Swoją poważną przygodę z historią rozpoczął w 1961 roku podejmując studia historyczne na krakowskiej wyższej uczelni. Ukończył je uzyskując stopień magistra historii. Ze Zgorzelcem związał się w 1962 roku, podejmując prace w ówczesnym Technikum Górniczym, przekształconym wiele lat później w Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa. Był pedagogiem, który nigdy nie lekceważył zainteresowań uczniów. To dla nich założył koło historyczne, którego głównym zadaniem było gromadzenie materiałów o obozie i cmentarzu jeńców radzieckich, który władze miasta powierzyły opiece uczniów w 1967 roku. Na bazie powstałych wówczas zbiorów i nawiązanych w tamtym okresie kontaktów z byłymi jeńcami stalagu mieszkającymi na Zachodzie Europy i na innych kontynentach, powstawały bezcenne prace i opracowania poświęcone obozowi jenieckiemu i cmentarzom wojennym w Zgorzelcu. Do dziś stanowią bezcenny materiał źródłowy, najlepsze kompendium wiedzy na temat Stalagu VIII A.

W 1973 roku, na bazie zbiorów profesora Zgłobickiego i jego wychowanków, przy Technikum Energetycznym i Górniczym utworzono Izbę Pamięci Narodowej poświęconej Stalagowi VIII A. Jej istnienie pośrednio przyczyniło się do postawienia pomnika na terenie po byłym obozie, a zgromadzone w niej liczne pamiątki i unikalne dokumenty o obozie cieszyły się dużym zainteresowaniem przyczyniając się do upowszechniania wiedzy o stalagu. Posłużyły też profesorowi jako materiał źródłowy podczas pisania obszernej monografii opisującej zgorzeleckie obozy i cmentarze wojenne, w której zawarł całą przebogatą wiedzę jaką dysponował dzięki rozmowom, spotkaniom, dokumentom oraz obfitej korespondencji prowadzonej z Francuzami, Belgami, Amerykanami, Izraelczykami, Rosjanami, Serbami.

Roman Zgłobicki zawsze aktywnie uczestniczył we wszystkich wydarzeniach związanych z obozem. W trakcie swoich badań dotarł do postaci Oliviera Messiaena - wybitnego francuskiego kompozytora, który jako jeniec Stalagu VIII A, skomponował swoje najbardziej przejmujące dzieło - "Kwartet na koniec czasów". Swoim wielkim autorytetem wspierał działalność stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen, które pragnie na terenie byłego obozu stworzyć Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne. To dla tej idei, mimo słabego zdrowia, zgodził się spełnić prośbę Saksońskiej Minister ds. Nauki i Sztuki i 22 stycznia 2010 roku, pojechał aż do Brukseli, gdzie swoją wiedzą o obozie jeńców wojennych podzielił się z przedstawicielami państw unijnych. Tej samej wiedzy nigdy nie skąpił swoim wychowankom, a w ostatnich latach także młodzieży z całego świata, która co roku przybywa do Zgorzelca i Görlitz, aby pracować dla pokoju. Swoje spotkania z młodzieżą, a szczególnie z młodzieżą niemiecką, traktował jak misję. Niestrudzenie, cierpliwie uzupełniał ich wiedzę o trudnej, wspólnej historii. Pomagał młodym Polakom i Niemcom poznać się i zrozumieć. Wierzył, że to droga do prawdziwej przyjaźni.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się 24 sierpnia 2010 r. na zgorzeleckim Cmentarzu komunalnym. Roman Zgłobicki został pochowany w alei zasłużonych.

Oprócz tytułu i medalu „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz” Roman Zgłobicki był odznaczony także: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. UM Zgorzelec

Obrazek

Obrazek
za: http://www.zinfo.pl/artykuly/4560

Autor:  Chuck Norris jr [ 06 wrz 2010, 4:28 ]
Tytuł: 

[*]

Autor:  YELLO_35 [ 06 wrz 2010, 4:50 ]
Tytuł: 

Ludzi z prawdziwą pasją jest naprawdę mało. Tym bardziej żal , gdy odchodzą...

[*]

Autor:  Kubek [ 06 wrz 2010, 7:07 ]
Tytuł: 

"Atakujcie mnie pytaniami!"

Cóż, tego nigdy nie zapomnę. Pasjonat jakich mało. [']

Autor:  ilustrator [ 06 wrz 2010, 7:13 ]
Tytuł: 

Kubek pisze:
"Atakujcie mnie pytaniami!"


Dokładnie! To samo od razu mi się przypomniało. Nigdy nie interesowałem się historią,ale Jego lekcje lubiłem.

Autor:  gobo007 [ 06 wrz 2010, 7:23 ]
Tytuł: 

Ja akurat za jego zajęciami nie przepadałem, ale jako człowieka i nauczyciela bardzo go cenię i ceniłem. W sumie znacznie więcej dowiedziałem się o Nim i o tym co robił już po ukończeniu przeze mnie "Energetyka".
Piotr

Autor:  tadam [ 06 wrz 2010, 8:02 ]
Tytuł: 

"rzucajcie mi kłody pod nogi!" - taki po prostu był Pimpek
[*]

Autor:  Marko [ 06 wrz 2010, 20:56 ]
Tytuł: 

W maju br. byłem z panem Romanem w Brukseli, gdzie prezentowaliśmy projekt budowy na terenie po byłym Stalagu VIIIA Europejskiego Centrum Edukacyjno - Kulturalnego MMM. Podczas tej wizyty przedyskutowaliśmy kilka ważnych działań wspierających projekt, część jest już zrealizowanych, o innych będziemy rozmawiać jak je zrealizować. Wiem, że dzisiaj będzie nam trudniej bez merytorycznego wsparcia jakim był, również mój nauczyciel R. Zgłobicki.

Autor:  qba [ 07 wrz 2010, 10:13 ]
Tytuł: 

Marko pisze:
Wiem, że dzisiaj będzie nam trudniej bez merytorycznego wsparcia jakim był, również mój nauczyciel R. Zgłobicki.

merytorycznie nikt już tak nie pomoże, ale może warto nazwać, któryś z projektów Jego imieniem. [*]

Autor:  jendrzej [ 07 wrz 2010, 10:26 ]
Tytuł: 

Bardzo dobry pomysł, aleja Romana Zgłobickiego na Stalagu VIII A. Zasłużył na to!

Autor:  Marko [ 08 wrz 2010, 21:50 ]
Tytuł: 

Ja myślę, ze powinniśmy jeszcze troszkę poczekać. Jeśli nasz projekt przejdzie to będzie tam dużo miejsca na pamięć również o panu Romanie.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/