Co jakiś czas pojawiają się wątki dotyczące wyglądu, estetyki, architektury, stanu dróg, architekta miejskiego, zagospodarowania przestrzennego naszego miasta etc. Tematy te są dosyć szczegółowe, co powoduje ich krótką "żywotność" i "znikanie". Często trudno również z tego powodu dotrzeć do potrzebnych informacji. Postanowiłem więc założyć ten wątek, w którym moglibyśmy dzielić się wszelkimi informacjami, spostrzeżeniami i opiniami na powyższe tematy.
Jako bogate i ciekawe źródło informacji oraz inspiracji

polecam:
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=45
Jako pierwszy proponuję temat terenu przejścia granicznego - grunt i obiekty po Straży Granicznej oraz Urzędzie Celnym.
Jak wszyscy wiemy, po wejściu naszego kraju do UE, a później do strefy Schengen, powyższy teren został opuszczony i stopniowo popada w ruinę. Teren został przekazany zgorzeleckiemu starostwu, które ten teren chce sprzedać. Miasto natomiast chciałoby, aby ten teren miał bardziej "reprezentacyjny" charakter.
Cytuj:
Stacja paliw tuż przy moście 26-2-2009 12:31
Na terenie dawnego przejścia granicznego w samym centrum Zgorzelca, może powstać stacja paliw. Działką zarządza Starostwo Powiatowe, które ma zorganizować przetarg na jej kupno
- Mamy wyceny tych obiektów, interesuje nas ich sprzedaż. Natomiast co tam powstanie, zależy od planu zagospodarowania jaki jest w Zgorzelcu- mówi wicestarosta Zgorzelca, Kazimierz Szczech.
Zgorzeleckie przejście graniczne jest umieszczone w wyjątkowo dogodnym miejscu. Głównie względy estetyczne sprowokowały Burmistrza miasta Zgorzelca, do ostrej reakcji.
– Jest to atrakcyjna działka. Wiem, że jest zainteresowanie aby powstała tam stacja paliw, ale ja zrobię wszystko, żeby ta stacja nie powstała.- mówi Rafał Gronicz.
Głównym celem miasta jest eleganckie wyeksponowanie terenu przygranicznego poprzez stworzenie efektownej galerii handlowej lub biurowca wkomponowanego w krajobraz.
Z.Ś.
za:
http://www.zgorzelec.info/
Interesujące jest kilka spraw:
1) Czy ten teren jest objęty planem miejscowym?
2) Czy UM jest ew. w stanie go stosunkowo szybko uchwalić?
3) O jakim gruncie mówimy - jaki jest jego kształt i granice?
4) Czy "łącznik drogowy" między mostem a ul.Wolności wchodzi w skład gruntu oraz czy ta droga w ogóle istnieje w sensie formalno-prawnym?! Gdyż tego co mi wiadomo nie ma jej na żadnych planach i ewidencjach - jest to pewnego rodzaju samowola.
5) Czy ul.Piłsudskiego będzie dwukierunkowa i "połączona" z mostem tworząc z ul.Wolności skrzyżowanie, a "łącznik drogowy" zniknie?
Poniżej zdjęcie terenu po przejściu wraz z zaznaczonym "łącznikiem drogowym":