Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 23:39

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 gru 2006, 16:45 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Haseł dotyczących naszego regionu w Wiki jest dużo, ale niestety pozostawiają wiele do życzenia. Proponowałbym dyskusję tu, na forum, a potem edycję tychże artykułów.

Na pierwszy ogień, dla posiadaczy bedekera Olczaka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Moys

Sam dodałem informację o Winterfeldzie w miejsce znaków zapytania, ale można by rozszerzyć opis samej bitwy - ilość strat, przebieg, itp. Bitwa jest dobrze opisana w Olczaku, można by się o to oprzeć. Ja, niestety, nie mam tej pozycji we Wrocławiu.
Ze swojej strony mam wątpliwości co do pola "Terytorium" w tym artykule. Nie ukrywam, że sam zmieniłem "Śląsk" na "Dolny Śląsk", chociaż uważam, że historycznie bardziej prawidłowe byłoby to pierwsze ("wojny śląskie"). Natomiast odnośniki linkują do haseł bardziej "geograficznych". Zastanawiam się, czy nie warto by wpisać tam "Łużyce", jako krainę bardziej związaną z Saksonią i całkowicie pasującą geograficznie...

EDIT: Po konsultacji z faxem zmieniłem na "Górne Łużyce"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 gru 2006, 21:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
no i bardzi dobrze :)
Śląsk nam tu wtrynili nieco później.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 gru 2006, 19:33 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2005, 13:13
Posty: 1704
Lokalizacja: Daszyńskiego
A widzieliście to :
" Kolej
W Zgorzelec znajduje się stacja kolejowa Zgorzelec Miasto,która jest uważana za najbrzydsza stację w Polsce."
No i co o mają sądzić o nas ludzie czytający wiki ......


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2006, 11:50 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Renegat pisze:
A widzieliście to :
" Kolej
W Zgorzelec znajduje się stacja kolejowa Zgorzelec Miasto,która jest uważana za najbrzydsza stację w Polsce."
No i co o mają sądzić o nas ludzie czytający wiki ......


o nas czu o PKP?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2006, 13:42 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
O nas. Wstyd mi, że autor nie umie odmienić nazwy miasta
Cytuj:
W Zgorzelec (...)
Poprawię ten głupi błąd.

A poważnie - paragraf można by wyciąć, bo mówi nieprawdę. Dużo jeżdżę pociągami, a niewielu ludzi w ogóle wie o naszej stacji. Powszechnie za jedną z brzydszych stacji jest uważany dworzec w Kutnie:
kult pisze:
Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy
Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy

Choć podobno niesłusznie, bo niedawno została wyremontowana :D

Chętnie przyjmę sugestie dotyczące brzmienia akapitu o kolei. Ja proponuję:
"Historia Zgorzeleckiej kolei sięga lat 1846-47, kiedy Zgorzelec uzyskał połączenia z Wrocławiem i Dreznem. Jednym z bardziej zaniedbanych budynków miasta jest wybudowany w latach 70-tych dworzec Zgorzelec Miasto (obecnie zamknięty)"
lub ewentualne wycięcie tego akapitu. Pamiętajmy, że Wikipedia to encyklopedia ogólna, a nie encyklopedia kolejnictwa w Polsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 gru 2006, 16:07 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2006, 10:54
Posty: 534
Lokalizacja: Zgorzelec/ krakus
Może da się zorganizować małą rekonstrukcję bity pod Moys zapewne taka rekonstrukcja przyciągneła by turystów a przy okazji mozna by było wzorem np. rabki ( skoro mamy taką długa historię koleji w zgorzelcu) założyć skansen kolejowy w którym oprócz podziwiania sarych maszy mozna by było się dowiedzieć więcej na temat koleji w polsce i w zgorzelcu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lut 2007, 14:12 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Jak wszyscy zapewne wiecie wikipedia jest dla wielu osób "głównym" źródłem informacji. Tam się przeważnie wchodzi, by czegoś się dowiedzieć a później "linkować" gdzieś dalej.

Od jakiegoś czasu edytuje strony na wikipedii, jednak dziwi mnie, że tak niewiele jest haseł dot. naszego miasta, a jeśli już są to dość ubogie... Czytając wasze posty w dziale "historia" widzę, że macie ogromną wiedzę. Liczę, że podzielicię się nią i będziecie edytować wikipedię. To naprawdę nie jest nic trudnego ;) Dodatkowo można umieszczać zdjęcia, grafiki, tworzyć ich katalogi (wikimedia commons) - macie wiele tego i warto tym się podzielić. Tworząc artykuły warto pamiętać też o umieszczeniu kategorii do jakich należy dane hasło.

Na koniec polecam Wam b.dobrą stronę o starym Zgorzelcu/Goerlitz, naprawdę świetna: http://www.chwila.com/zgorzelec.html

PS Czekam na odzew kto z Was edytuje "zgorzelecką" wikipedię i jakie macie na to zapatrywania.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwie 2007, 15:04 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
dorzuciłem do Wikipedii most staromiejski, jak się komuś nudzi to można coś dopisać :-)

most staromiejski

milej edycji życzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwie 2007, 21:11 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
nie to, żebym się czepiał, ale... się czepiam:
1) kalendarium wydarzeń związanych z mostem:
- dlaczego jest tak wyeksponowane, skoro nie dotyczy obecnej budowli
- należy sprawdzić czy w 1641/1813 most spłonął na skutek pożaru, czy został spalony w związku z oblężeniem
2) tabelka ma mocno kontrastowy kolor, jakże obcy przyjaznej dla oka Wikipedii
3) Via Regia, trakt handlowy, komunikacyjny nie powinien być łączony z drogą św. Jakuba (która zresztą ani po Polsku nazwana, ani podlinkowana)

Ogólnie, to bym przepisał... Należałoby chyba podkreślić ponadnarodowy aspekt tej budowli, to przesłanie, które niesie, a które wyróżnia Most Staromiejski spośród innych kładek, wiaduktów mostów i mosteczków. Ja wiem, że pewnie włożyłeś dużo pracy w tłumaczenie z niemieckiej wersji i cieszy mnie, że działasz, a nie tylko marudzisz... Dlatego zanim coś zmienię "tam" wolę to skonsultować "tutaj" - może ktoś ma jeszcze inne propozycje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwie 2007, 8:37 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
batosza pisze:
tabelka ma mocno kontrastowy kolor, jakże obcy przyjaznej dla oka Wikipedii

tabelka to infobox "zapożyczony" od mostu zwierzynieckiego - nie wiem na ile ona jest standardem, ale już taka jest...

jeszcze jedna rzecz wpadła mi przed chwilą: zmieniłem koordynaty mostu, bo okazało się, ze te z niemieckiej strony Wikipedii wskazują most JP2. Zmieniłem to "na oko", wiec jeśli jest jakieś przesuniecie to proszę mnie poprawić :-)
+51° 9' 29.00", +14° 59' 39.00"

batosza pisze:
3) Via Regia, trakt handlowy, komunikacyjny nie powinien być łączony z drogą św. Jakuba (która zresztą ani po Polsku nazwana, ani podlinkowana)

ja jako człowiek z natury leniwy i próżny bardziej kopiuje niż wymyślam - tak tez i było przy haśle o moście - powyższy tekst pochodzi z hasła o Zgorzelcu :-)

no, to trochę jest do poprawiania...


Ostatnio zmieniony 18 kwie 2007, 9:40 przez tadam, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwie 2007, 9:39 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
OK, ja zmieniłem 3)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2007, 9:02 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
batosza pisze:


tak sobie serfuje i problemów szukam :P
pytanie do językoznawców, czy zdanie "13000 korpus pruski pod dowództwem generała von Winterfeldta stoczył bitwę z 2-krotnie silniejszą armią austriacką" jest prawidłowe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2007, 9:53 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
raczej tak - choć językoznawcą nie jestem. gdzie tkwi problem? trzynastotysięczny korpus?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwie 2008, 9:41 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
"pojawiło się" tłumaczenie z niemieckiej Wikipedii, jeśli ktoś chcialby coś uzupełnić, to zapraszam:
Mojs
:smt028


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwie 2008, 15:52 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
to ja z zapytaniem: czy nie ma nigdzie informacji o pomniku rodziny Von Raschke z parku Ujazdowskiego ? Mogę się mylić, ale wydawało mi się, że ta rodzina miała coś wspólnego z Moysem i jego przekazaniem pod zarząd dla Miasta Goerlitz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..