Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 22:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 10 kwie 2005, 18:34 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Stwierdzenie "czy cuś" wystąpiło w roli nieświadomego skrótu od "czy cuś w ten deseń", bo nie tylko na urzędowych wydawnictwach herb miasta się pojawia;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2005, 13:02 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
sprawdziłem w " miasta polskie w tysiacleciu" i tam ta wrona jest.bez przepaski (rogalika, szarfy. półksieżyca etc) :(

czyli nie jest to błąd urzedników. czyżby pan prof. odwalił kuchę? a może ludzie odpowiedzialni za tablice herbowe w tym wydawnictwie?

wszystkie inne miasta dolnośląskie posiadające w herbie orła dolnoślaskiego maja go poprawnie narysowanego - czyli z przepaską. :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2005, 13:23 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
posprawdzam, ale wgl mnie nie ma takiego orła. herb łuzyc jaki jest każdy wie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2005, 15:44 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
może :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2005, 15:53 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
miasto twierdzi ze wszystko jest w porzadku z orlem i ci co twierdza inaczej nie znaja uchwal rady miasta :D

a kto ma racje (jak nie my) ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2005, 16:55 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
dokument uchwały rady miasta przedstawiłem na skanie wczesniej. uchwała to nie jest świętość jakaś, żeby jej nie można było zmienić.

http://www.crwflags.com/fotw/images/p/pl-ds)zg.jpg

tak chyba powinien wyglądać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwie 2005, 8:59 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
No wlasnie. I takiego wlasnie orla mialem na herbiku sciagnietym ze strony miasta przed przebudowa. Tylko dlaczego teraz, po przebudowie, jest skubany bez przepaski?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 12:56 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwie 2005, 10:52
Posty: 195
Lokalizacja: ja mam to wiedzieć?
Odnośnie tej przepaski to ja jutro na wykładach z Historii regionalnej zapytam wykładowce czy mu coś o tym wiadomo... a jeśli go dobrze poznałem to dopnie swego :) i niedlugo powinniśmy mieć odpowiedź :)

ażeby nie było, że pytam jakiegoś nieznającego się profesorka om zdanie to powiem ze jest to Romuald M. Łuczyński - redaktor naczelny miesięcznika SUDETY (http://www.sudety.ig.pl/). aha i pomimo, ze miesiecznik jest o gorach to mr. Łuczyński interesuje się wszelkimi pałacykami, herbami itp... wiec powinien coś zwojować ;)

no chyba, że zagadkę chcecie sami rozwiązać :) to dajcie znać do jutra rano to nie bede pytal :)

POZDRAWIAM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 15:14 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
pytaj pytaj!

:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 15:22 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
a jeszcze tylko powiedz jak sie tu znalazles chlopczyku :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 15:33 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwie 2005, 10:52
Posty: 195
Lokalizacja: ja mam to wiedzieć?
a nie ebdzie otrzezenia za OT??

zaryzykuje... najwyzej wykasujecie tego posta... znalazlem sie tutaj przypadkiem :) jako ze jestem ze zgorzelca, lubie rozne dziwne tajemnice, oraz ogladac stare zdjecia zgorzelca to rpzywialo mnie na www.stary.zgorzelec.info... potem wlazlem na forum o historii zgorzelca i oto jestem :)...

aha i jeszcze jedno... jestem za tym aby to forum istnialo bo duzo ciekawych wiadomosci dostarczacie :) nawet bez dostepu do SCISLE TAJNE duzo sie dzisiaj dowiedzialem :)

POZDRAWIAM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 16:04 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
to moze zawitasz jutro na spotkanie "naszego kolka rozancowego" w czwartek ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 kwie 2005, 16:55 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwie 2005, 10:52
Posty: 195
Lokalizacja: ja mam to wiedzieć?
ja jutro sie wszystkiego postaram ladnie dowiedizec :) i ewentualnie przyjde z informacjami :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sie 2009, 8:05 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 19 cze 2009, 11:08
Posty: 5
Lokalizacja: Lubań
Myśle, ze herb Zgorzelca nie nawiązuje do jego historycznych pierwowzorów. Jego podstawa to najstarsze pieczęcie Zgorzelca. Znamy takich kilka – przy dokumentach - jedna prawdopodobnie przy dokumencie z 1298 roku, kolejne przy dokumencie z 1322 i następna przy dokumencie z 1406 roku (choć sama pieczęć jest z XIV wieku). Pieczęć z XIII wieku zawiera niewątpliwie orła askańskiego, tym bardziej ze pióropusz ma skrzydła orle – typowo brandenburskie (przypominam, że Piastowie śląscy mieli pióropusze pawie w herbach). Problem to kolejne pieczęcie – Zgorzelec od 1319 roku należał do Henryka Jaworskiego. Był synem Bolka Świdnickiego i Beatrycze brandenburskiej, z resztą wychowywał się pod opieką margrabiego brandenburskiego. Tak więc byli skoligaceni ze sobą. Wyrażało się to także w heraldyce – herbem Piastów świdnickich był orzeł czarno-czerwony – połowa czerwona na tle białym, czarna na tle żółtym, czyli od herbu brandenburskiego czerwony orzeł na białym tle, śląskiego – czarny orzeł na żółtym tle. Co do tzw. przepaski na orle czy też półksiężycu – otóż nie wszyscy Piastowie go używali. Przejrzałem pieczęcie Henryka Jaworskiego – na niektórych z nich nie ma przepaski. Nie ma co więc kruszyć kopii o samą przepaskę, ważniejsze w tym przypadku są barwy orła. Co interesujące – orzeł Henryka Jaworskiego nie różnił się praktycznie na pieczęciach od orła brandenburskiego – nie jest wykluczone, iż w okresie swojego panowania w Zgorzelcu nie musiał przez to w ogóle zmieniać pieczęci (i tak były jednobarwne). Co innego jednak pieczęć a co innego herb – ten już powinien zawierać kolory prawdziwe. Albo więc rada miasta winna przyjąć herb – czerwonego orła na białym tle, albo orła Piastów świdnicko-jaworskich czerwono-czarnego. Jestem za tą drugą opcją. Tym bardziej, iż prawdopodobnie po śmierci Henryka Jaworskiego Zgorzelec, mimo iż wrócił do Czech, to nadal duże wpływy zachował w nim piastowicz Bolko Świdnicki, gdyż w kronice Zgorzelca z 1645 roku, kronikarz pisze, iż książę piastowski Bolko II posiadał w Zgorzelcu swój zamek (prawdopodobnie chodzi o zamek, który wcześniej zbudowali Czesi – może już Sobiesław w XII wieku - czyżby ten w miejscu kościoła Św.Piotra zniszczony podczas rozruchów w pocz. XIV wieku?). Tak więc myślę, ze orzeł czarno-czerwony dobrze oddawałby początki miasta. Później (już na pieczęci z 1332 roku) w herbie Zgorzelca Czesi wymienili orła na swojego lwa czeskiego. Jak widać każdy władca w jakiś sposób chciał podkreślić przynależność polityczną miasta. Tak tez było w okresie PRL-u, gdy w herbie Zgorzelca umieszczono orla śląskiego – czarnego na żółtym tle. Jeszcze raz – rada miasta może zmieniać herb – robiły to jak widać różne rady Zgorzelca w jego historii, choć moim zdaniem jeśli już to należało nawiązać do herbu Henryka Jaworskiego, który bezsprzecznie władał Zgorzelcem (choć mieszczanie byli mu wybitnie nieprzychylni i zmusili do rezygnacji z miasta).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..