Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 9:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 15 gru 2008, 12:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Marko pisze:
jestem członkiem grupy zaangażowane przy realizacji tego pomysłu. Kazimierz (...) również (...) aktywnie pracuje w grupie inicjatywnej.


Marko, Kazimierz - teksty, które są na stronie projektu uwłaczają Messiaenowi, jego dziełu i samemu projektowi. Jeśli jesteście w tym projekcie lub blisko niego to podszepnijcie pani XXXX by wykasowała teksty z polskiej wersji językowej. Zlitujecie się nad czytelnikiem!

Cytuj:
Przez około dziewięć miesięcy swojej kreatywnej pracy, spędził w miejscu, które mogło być tylko zapisane w dziejach historii: w obozie jenieckim Stalagu VIII a w Görlitz. W czasie, gdy duch niemieckiego faszyzmu trzymał w ucisku krainę zachodzącego słońca, Messiaen stworzył QUATUOR POUR LA FIN DU TEMPS, dzieło ponadczasowe z okresu męczeństwa, skierowane ku przyszłości.


Ja Was proszę... jako syn krainy zachodzącego słońca... :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 gru 2008, 13:33 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Zarówno Marek jak i ja, nie mamy /nie mieliśmy/ żadnego wpływu na umieszczane teksty, jak i ich tłumaczenie na język polski. Z reguły tekst tam publikowany jest autorstwa dr.A.Goetze. Posługuje się on specyficznym językiem, stąd też zapewne są trudności w jego tłumaczeniu. Staram się po części bronić osoby, które zajmują się tłumaczeniem tychże tekstów, ale masz rację należy dbać o to, aby było to tłumaczenie poprawne pod każdym względem. Przyjmujemy Twoją deklarację o udzieleniu ewentualnej pomocy, skorzystamy. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 gru 2008, 14:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Kazimierz pisze:
Zarówno Marek jak i ja, nie mamy /nie mieliśmy/ żadnego wpływu na umieszczane teksty, jak i ich tłumaczenie na język polski.


musicie zdecydowanie zacieśnić współprace :D

Kazimierz pisze:
dr.A.Goetze. Posługuje się on specyficznym językiem, stąd też zapewne są trudności w jego tłumaczeniu.


błędy ortograficzne i niegramatyczne zdania to nie są trudności w tłumaczeniu...

PS.
jak wypadło sympozjum?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 gru 2008, 14:23 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Były, niestety problemy z tłumaczeniem. Bardzo ciekawy wykład Pani dr Rebecca Rischin. Niestety, ze względu na trudności z tłumaczeniem nie wszystko było zrozumiałe. Ciekawy wątek był w dyskusji. Pan Jerzy Stankiewicz przybliżył uczestnikom spotkania związki Oliviera Messiaena z Polakami. Otóż okazuje się, o czym nie wszyscy wiedzieli, że pierwsze fragmenty utworu wykonane były w grudniu 1940 r. w polskim baraku, a wiersze deklamował Zdzisław Nardeli. Będzie szczegółowe sprawozdanie z sympozjum. Otrzymasz w pierwszej kolejności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 gru 2008, 22:14 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Kazimierz pisze:
Pan Jerzy Stankiewicz przybliżył uczestnikom spotkania związki Oliviera Messiaena z Polakami. Otóż okazuje się, o czym nie wszyscy wiedzieli, że pierwsze fragmenty utworu wykonane były w grudniu 1940 r. w polskim baraku, a wiersze deklamował Zdzisław Nardeli.


brzmi dumnie - ale ja wolę relację Pana Krawczyńskiego na ten temat ;)
http://zgorzelec.info/forum/viewtopic.p ... 7&start=60

Aż do przybycia do Stalagu w Goerlitz jeńców francuskich, życie muzyczne w kompanii polskich podchorążych ograniczało się do występków akordeonisty, nazwiskiem Tosio oraz trębacza z wileńskiego pułku kawalerii, który dostał się „w plen” ze swoim instrumentem (nazwiska nie pamiętam). Grali oni sobie a muzom, bezpretensjonalnie a szczerze. Ożywiło się znacznie w naszym baraku po nawiązaniu znajomości ze słynnym już wówczas w świecie kompozytorem francuskim, Olivier’em Messiaen’em oraz nie odstępującym go prawie na krok Monsieur Akoka. Syryjczykiem bodaj, klarnecistą z jednej z wielkich orkiestr symfonicznych Paryża. Pierwszy utwór Messiaen’a, rodzaj arii na klarnet i akordeon powstał właśnie dla Tosia i Akoki. Mnóstwo w nim było równoległych oktaw i kwint, co mnie zbulwersowało, jako, że uczono mnie harmonii takiej, jak u Haydna i Mozarta. Akustycznie jednak utwór wykorzystywał ciekawe właściwości intonacyjne akordeonu i był melodyjny. Później nastąpił okres koprodukcji Messiaen’a i Zdziśka Nardellego, potem naczelnego reżysera Polskiego Radia. Pamiętam, że Zdzisiek napisał wiersz „Otchłań ptaków”, a Messiaen „L’abisme des oiseaux”, utwór na solo skomponowany w jakiejś archaicznej tonacji, eksploatujący niezwykle pomysłowo wszystkie rejestry instrumentu. Akoka bardzo go sobie chwalił, a my Akokę za biegłość gry. O ile pamiętam, na koncepcję artystyczną powstających wtedy w zrywie kompozycji Messiaen’a o końcu świata być może wpłynęły jakoś wiersze Zdzisława Nardellego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 gru 2008, 1:19 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Tadam, też wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na niepowtarzalny sposób przekazywania myśli przez dr Albrecht Goetze. Oczywiście samo tłumaczenie, nieraz bardzo dosłowne, to sprawa ważna i należy o nią dbać.
Swoją drogą mam do Ciebie i neandertalskiego pytanie, czy mieliście już okazję poznać dr Goetze?
To pasjonat jakiego spotyka się bardzo rzadko. Myślę, że jeśli będzie okazja to Was powiadomimy o kolejnym spotkaniu. Jest szansa 15 stycznia, to dzień w którym najprawdopodobniej odbędzie się kolejne koncert muzyków na Stalagu. O szczegółach będziemy Was informować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 gru 2008, 6:52 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
To dobrze, że jest zainteresowanie tym tematem. Jest to dla nas o tyle istotne, że nie jesteśmy sami, a krąg osób, których to interesuje, poszerza się. Może warto wyjść z tym szerzej? Na forum jest wąska grupa osób. Mam liczne dowody, że mieszkańcy naszego miasta nie mają wiedzy na ten temat i nie mają skąd ją zaczerpnąć. Na marginesie jest bardzo dobre opracowanie okolicznościowe poświęcone Olivierowi Messiaen wydane / chyba w 1998 r./przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu /Zeszyty Naukowe/, niestety w chwili obecnej nie mam bliższych danych /trwają poszukiwania/. Propozycja Marko o wspólnym spotkaniu jest bardzo ciekawa, a termin bardzo dobry. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 gru 2008, 14:05 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
szczerze mówiąc zdziwiłbym się gdyby Messiaen w naszym mieście jakąkolwiek, ze tak powiem szerszą popularność zdobył, to nie Rubik...
Pana Goetza nie znam, ale uważam, ze robi bardzo dobrą rzecz, ostatnio zdaje się w ramach tego projektu dzieciaki z ogólniaka mogły pojechac do Drezna aby w Semperoper wziąć udział w próbie generalnej jednego z utworów Messiaena. trzymam kciuki za ten pomysł na stalagu, tylko jakoś kurde no słabo to wygląda...
i szczerze mówiąc nie wiem, czy jest sens liczyć na coś takiego jak tzw. wsparcie społeczne, tu powinno być raczej wsparcie instytucjonalne, tzn. ludzie zajmować się powinni tą sprawą zawodowo a nie, ze tak powiem w wolontariacie. sprawa ma chyba dużo większe szanse niż KHS2010, może jakieś nauki warto byłoby wyciągnąć z tamtego projektu i w tym wypadku podejść do tego inaczej? nie wiem, nie znam się, tak tylko na głos się zastanawiam...
mi żal tylko, ze przy okazji ostatniej konferencji, nawet jakby ktoś chciał się o niej dowiedzieć to nie za bardzo miał gdzie - szkoda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sty 2009, 7:18 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W dniu dzisiejszym na terenie Stalagu VIII A w Zgorzelcu odbędzie się kolejny koncert "Kwartetu na koniec czasu" Oliviera Messiaena. Utwór wykonywany będzie przez artystów zaproszonych przez dr Albrechta Goetze. Organizatorem koncertu jest Meetingpoint Musick Messiaen e.V. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 19,30. Na marginesie w dniu 13 stycznia b.r. w MDK Zgorzelec odbyła się konferencja prasowa dr A.Goetze, który zapoznał przybyłych dziennikarzy z kalendarzem imprez w roku 2009. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu dziennikarzy z Niemiec, niestety ze strony polskiej była tylko jedna osoba / Katarzyna Matla -Nowiny Jeleniogórskie, Gazeta Wrocławska/. W żywej dyskusji na zadawane pytania odpowiedzi udzielali: dr Albrecht Goetze. Z-ca Burmistrza Z-c Anetta Czułowska oraz reprezentujący Wójta Gminy Zgorzelec Kazimierz Prosyniak. Do zobaczenia na koncercie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sty 2009, 8:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
czy na koncert na stalagu jest potrzebna jakaś "wejściówka"? no i czy ktoś gdzieś opublikował ten kalendarz imprez na najbliższy rok?
na oficjalnej stronie nyndza, ciągle "bogaty" program roku 2008 wisi :(
http://www.messiaen.themusicpoint.net/j ... .html?&L=2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sty 2009, 9:15 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Wejście na dzisiejszy koncert wiąże się z wykupieniem biletu za 15 zł. Dysponujemy harmonogramem planowanych imprez w języku niemieckim. Postaramy się opublikować ten harmonogram w dniu jutrzejszym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sty 2009, 10:21 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Czy jakieś komentarze będą? A może nie przyszedł nikt z polskiej strony, bo było z wstępem?
Niemniej, jak ktoś był, choćby "z urzędu", proszę o jakąś relację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sty 2009, 13:51 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
Byłem, widziałem i muszę powiedzieć, ze to nawet fajne przeżycie. Koncert wieczorem, w lesie, przy podświetlonej drodze dojazdowej prowadzącej do namiotu ogrzanego agregatami. W środku organizatorzy i zainteresowani oraz artyści. Z początku bardzo ciepło ale podczas koncertu temperatura wyrównywał się coraz bardziej z temperaturą zewnętrzną. Wszystko dlatego, że głośne agregaty wyłączono na czas koncertu. Koncert na koniec czasu słyszałem już kilka razy. Musze podkreślić, że sceneria i sam efekt na Stalagu jest specyficzny. Mi się podobało. Jak mówi mój znajomy jeszcze kilka koncertów i zaczniemy nucić melodię przy goleniu.
Ludzi na koncercie nie było zbyt dużo ok 80 osób. Moim zdaniem tym razem więcej było Polaków. Generalnie to bardzo pracowite przedsięwzięcie, które wsparła gmina i miasto.

Jeśli chodzi o program na rok 2009 to posiadam go ale w języku niemieckim. Mogę przesłać, dajcie znać komu i gdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sty 2009, 13:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Marko pisze:
Jeśli chodzi o program na rok 2009 to posiadam go ale w języku niemieckim. Mogę przesłać, dajcie znać komu i gdzie.

Marko ma doskonałe poczucie humoru :grin:

Partnerami owego przedsięwzięcia są URZĄD GMINY ZGORZELEC, URZĄD MIASTA ZGORZELEC, Miejski Dom Kultury, ŁUŻYCKIE STOWARZYSZENIE WSZECHSTRONNEGO WSPIERANIA KULTURY W ZGORZELCU

a Ty się forumowiczów pytasz komu i gdzie :oops:

no właśnie na czym polega to partnerstwo?

[ Dodano: Wto Sty 20, 2009 2:02 pm ]
zapomniałem jeszcze o Staroście ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sty 2009, 22:45 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
O ile wiem, to te instytucje posiadają takie informacje. Nie jestem pewien tylko stowarzyszenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..