Pafnucy&Włóczko podaje:
1 grudnia 1897 uruchomiono [w Goerlitz] linie dookólną, teraz zwaną II, a następnie uruchomiono linię I : Untermarkt – Kaisertrutz – Demianiplatz – Postplatz - Berliner Strasse - Dworzec - Schuetzenhaus.
9 grudnia uruchomiono kolejną linię III, która kursowała na trasie RauschwalderStr – Demianiplatz – Postplatz – Muehlweg - Stadthalle i wjeżdżała na późniejszą polską część miasta na ulice: Piłsudskiego, Daszyńskiego i kawałeczek Warszawskiej, gdzie znajdowała się końcówka. Miejsce to po niemiecku nazywało się Stadt Prag.
Oczywiście w tej pierwszej wersji końcówka linii nr 3 sięgała tylko ul. Daszyńskiego a nie Warszawskiej, później natomiast, jak się dowiadujemy z
http://www.vgg.stadtwerke-goerlitz.de/rueck.html :
18. maja 1900 przedłużenie tej linii 3 od gospody miasta Praga aż do Moys (1,9 km).
( Przetłumaczyć można proste teksty niemieckie na polski za pomocą darmowego translatora on-line:
http://www.e-freetranslation.com/ )
Gospoda Praga, to zdaje się powojenna Arkadia (przy ulicy o tej samej nazwie: Pragerstrasse – czyli obecna Daszyńskiego).
Odmierzając 1,9 km od kiosku Ruchu przed tą byłą Arkadią, wypada dokładnie przy Rzeczkach Dolnych przed mostkiem na Moysie (1800 m natomiast przy sklepie z armaturą, w którym mieścił się wtedy chyba gasthof miasta Brna i prawdopodobnie tam był ostatni przystanek linii 3.
