Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 8:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23 sty 2005, 13:09 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 08 sty 2005, 10:06
Posty: 100
Lokalizacja: Aut+ Zg
Przetumaczenie Historii tramwaji miasta Görlitz do 1946 roku

http://www.zinfo.hostings.pl/Normad/3.txt.rtf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2005, 13:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
No to sie Normad napracował. I chwała mu za to, bo sie człowiek bardzo stara i dużo dla nas robi. Ale przecież ja zamieściłem już kiedyś na początku tego tematu link do strony która w języku polskim zawierała te wszystkie informacje które tak pracowicie tłumaczył z niemieckiego Normad.
Oto jeszcze raz ten link:
http://www.republika.pl/katedr/zgorz.htm


Ostatnio zmieniony 05 lip 2005, 21:03 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2005, 16:10 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2005, 23:14
Posty: 440
Lokalizacja: Queensbridge
Normad szacunek za to tłumaczenie. A co do kartki to jestem niedowidzacy :D , dopiero teraz poznaje ten budynek. Mieszkałem kiedyś całkiem niedaleko. Po prawej stronie tego "ogródka piwnego" jeszcze kilka lat temu były pozostałości betonoej,półokrągłej sceny.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2006, 20:24 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sty 2005, 14:55
Posty: 6
Lokalizacja: Zgorzelec
Witam,
Mam takie małe pytanko związane z ruchem tramwajowym na terenie miasta Zgorzelec.
Otóż czy ktokolwiek posiada informację (wie) o dokładnej dacie dziennej zapoczątkowania ruchu tramwajow elektrycznych w Zgorzelcu?
Bylo to w grudniu 1897 z tego co wiem, ale nie wiem w jakim dniu ;]

Z góry serdeczne dzięki za informacje ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2006, 7:13 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
18. Mai: Przedluzenie linii 3 od Godspody Miasta Pragi az na mois (1,9 km).
- wg tłumaczenia Normada
Cytuj:
9 grudnia uruchomiono kolejną linię III, która kursowała na trasie RauschwalderStr-Demianiplatz-Postplatz- Muehlweg-Stadthalle i wjeżdżała na późniejszą polską część miasta na ulice: Piłsudzkiego, Daszyńskiego i kawałeczek Warszawskiej, gdzie znajdowala się końcówka
- wg linka Vipera.
Z powyższego wynika taki rozwój linii po stronie wschodniej miasta:
9 grudnia 1897 roku uruchomiona została linia wiodąca do obecnego Zgorzelca, zakończona w miejscu, w którym znajdowała się restauracja Stadt Prag (o ile się orientuję, chodzi o budynek byłej "Arkadii", przy ul. Daszyńskiego, a nie przy Warszawskiej).
tu jest zdjęcie obecnego stanu tego miejsca (bud. 'Arkadii' po prawej) http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/sp ... m/ark2.jpg
Następnie 18 maja 1900 roku linię tą przedłużono na Moys (obecnie: Ujazd). Linia prowadziła z Goerlitz, przez Most Liberecki (obecnie Most Miejski im. Jana Pawła II), i obecnymi ulicami: Piłsudskiego, Daszyńskiego, Warszawską i Łużycką. Linia kończyła się w miejscu, gdzie była następna restauracja :lol: (Stadt Brno :?: ) tj. tam, gdzie obecnie od Łużyckiej odchodzi obwodnica. Linia zakończyła swój żywot 7 maja 1945 roku, w dniu wysadzenia mostów na Nysie. Po tym dniu żaden tramwaj już po niej nie przejechał.
Dodam jeszcze, że nazwa Zgorzelec używana jest w materiale Pafnucego (link Vipera) nie tylko w odniesieniu do okresu powojennego wschodniej części miasta, ale jako polskie tłumaczenie nazwy Goerlitz, co może być mylące, jeśli chodzi o okres przedwojenny (przed wojną Zgorzelca, jako takiego nie było).

Cytuj:
Moze zalatwcie wykrywacz metali? Szyny powinny byc nadal pod asfaltem (w kostce).
A o ile pamietam jak zmieniali nawierzchnie na luzyckiej (kilkanascie lat temu?) to szyny
byly az przy wyjezdzie ze zgorzelca - przynajmniej taki obrazek zapamietalem.
złomiarze nie śpią :lol: :wink:

Cytuj:
A co do kartki to jestem niedowidzacy , dopiero teraz poznaje ten budynek.
o jaką kartkę chodzi :?:


Ostatnio zmieniony 03 gru 2006, 18:55 przez bombas3, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2006, 15:32 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Co tam, że Zgorzelca nie było. Wg mnie powinno się dla całych dziejów przed podziałem miasta pisać "Zgorzelec", bo to po prostu oficjalna polska wersja tego toponimu;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2006, 17:46 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 05 kwie 2006, 9:30
Posty: 74
Zgadzam się w zupełności z Faxem, nazwa Zgorzelec dla całego miasta do roku 1945, tak jak w naszym jezyku jest Monachium, Wiedeń, Drezno. Po 45. roku jednak musimy używać i Zgorzelec i Goerlitz bo są to dwa oddzielne miasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2006, 18:02 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
oczywiście że tak! ale ta sprawa już była wałkowana :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2006, 21:59 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 18 mar 2005, 13:51
Posty: 136
Lokalizacja: Zgorzelec
Wojskowa mapa topograficzna wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny w 1936 roku używa dla naszego miasta nazwy Zgorzelec. Wynika z tego, że to co napisał ESK2010 jest w pełni uzasadnione.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Tramwaje
Post: 30 lis 2006, 18:41 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 29 lis 2006, 17:47
Posty: 57
Lokalizacja: Zgorzelec
O....Ja tam bym chciała , żeby były tramwaje moi znajomi też, a co niech mają niech jeżdżą jak lubią ? PS. często jeżdziłam w Bytomiu , Chorzowie i Katowicach fajnie było , więc czemu nie u nas? prawda :roll: 8) li?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lis 2006, 22:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 08 sty 2005, 10:06
Posty: 100
Lokalizacja: Aut+ Zg
Witam. Chodzi mi po glowie cos takiego : czy niedalo by sie wlasnie zrobic przedluzenia Lini tramwajowej z Görlitz do Zgorzelca .Wiem ze to bardzo droga inwestycja lecz istnieje moze jakas nadzieja (Nowe wladze miasta) ?Czy niedalo by sie tego wlasnie zalatwic za pieniadze z UE? Wydaje sie mi ze bylibysmy jedynymi Panstwami ktore laczyly by sie linia tramwajowa w europie? (byc moze jest juz tak gdzies ale ja nieslyszalem)
Co wy sadzicie na to? moze trzeba nowy post otworzyc z tym watkiem? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 gru 2006, 8:33 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Normad pisze:
Witam. Chodzi mi po glowie cos takiego : czy niedalo by sie wlasnie zrobic przedluzenia Lini tramwajowej z Görlitz do Zgorzelca .Wiem ze to bardzo droga inwestycja lecz istnieje moze jakas nadzieja (Nowe wladze miasta) ?Czy niedalo by sie tego wlasnie zalatwic za pieniadze z UE? Wydaje sie mi ze bylibysmy jedynymi Panstwami ktore laczyly by sie linia tramwajowa w europie? (byc moze jest juz tak gdzies ale ja nieslyszalem)
Co wy sadzicie na to? moze trzeba nowy post otworzyc z tym watkiem? :wink:


rozmawiałem ostatnio z pewnym gościem z magistratu w Goerlitz, który zajmował się tym projektem- z wyższego za przeproszeniem przełożenia :lol: -. na moje pytanie dla czego nie wyszło - bezradnie rozłożył ręce - brak kasy. unia też nie chciała dać... :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 gru 2006, 9:08 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Co wy sadzicie na to? moze trzeba nowy post otworzyc z tym watkiem?
mnożenie wątków na jeden temat nie zbyt wielkiego uzasadnienia. O zgorzelecko- goerlitzkiej linii tramwajowej decydują względy ekonomiczno-praktyczne, z tych powodów, gdyby już miała powstać, nie biegłaby raczej starą trasą. Starą trasę można byłoby odtworzyć wyłącznie jako atrakcję turystyczną, pod warunkiem, że turystów będzie tylu, że będzie to miało sens /ze starymi tramwajami :wink: /. Fantasmagorie, choć, gdyby tak park Ujazdowski wyposażyć w odpowiednie atrakcje, może taka linia zyskałaby uzasadnienie? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 gru 2006, 9:41 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 03 gru 2006, 8:57
Posty: 1
wszystko dobrze też mnie interesuje historia Zgorzelca i Goerlitz,ale na myśl nasówa mi sie jedna myśl jak by odnowili tę linię tramwajową pomiedzy dwoma miastami to ciekawe do której kasy by wpływały pieniądze za przejazdy czy do Goerlitz czy do Naszego Polskiego miasta :-D.Ale mimo to jestem za tym by to odnowili.Chcialem jeszcze dodac że jak chodzilem do szkoly to moja nuczycielka mi powiedziała że w latach 60tych torowiska zdemontowano i sprzedano na złom i po szynach nie został nawet ślad.Podobno linia prowadziła gdzieś do jakiejś fabryki na dzisiajszej ulicy Łużyckiej czy ktoś wie co to za fabryka?????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 gru 2006, 18:40 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
ciekawe do której kasy by wpływały pieniądze za przejazdy czy do Goerlitz czy do Naszego Polskiego miasta
do tej samej, z której trzeba byłoby dopłacać do imprezy, gdyby sie okazała deficytowa :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..