Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 12:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 maja 2009, 13:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
tadam pisze:
i robi 100% zniżkę za kserokopię


No właśnie. Niektóre muzea i archiwa mają "ceny zaporowe" :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2009, 18:36 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
no dobra, jak to mówią - pojedlim, popilim, pożartowalim - wracamy do tematu.
wpadła mi w ręce mapka, chyba dosyć świeża bo jest na niej np skrzyżowanie Reymonta z nową obwodnicą, wydało to Wydawnictwo Remedium, na pierwszej stronie reklamuje sie Urząd Miasta, oba nasze PGEry i coś tam jeszcze.
zajrzałem w okolice Kunzebad i jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem coś takiego:
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 66790.html
okazuje się, ze Kunzebad jak Lenin wiecznie żywy, choć teoretycznie powinien być zakopany. podjechałem się upewnić:
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 66788.html
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 66789.html
no i okazało się, że chyba UFO nam kąpielisko buchnęło;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2009, 19:55 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Aktualność wszystkich map, planów itp dotyczących Zgorzelca, przedstawia wiele do życzenia. Tak jak w tym przypadku, dbałość o wiarygodność przedstawiania naszego miasta powinna obciążać jego władze. Dlaczego tak nie jest?
Dlaczego ulice są pomylone, niewłaściwie oznakowane i wiele z tych bzdur prezentowanych m. in. na Googlach, nikomu nie przeszkadza?
Błąd zrobiony w planie miasta, powielony w kilku tysiącach egzemplarzy trafia później do różnych publicznych miejsc i nikt nie próbuje tego korygować.
Wstyd mi, jako mieszkańcowi Zgorzelca, za ten stan rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 10:35 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tak z trzeciej strony to może być i tak, że teren tam gdzie dziś nie ma wody oficjalnie pewnie dosyć trudno jest przekwalifikować na grunt, że tak powiem - suchy. być może nawet teren latami ulegał zasypywaniu i nikomu nie przyszło do głowy tego zgłosić - albo do głowy przyszło, że jak się tego nie zgłosi to się uda zostać gubernatorem tej "wyspy" ;) nie wiem, w każdym razie gospodarujący gruntami mają w powiecie mapy dzielące całe miasto na działki, widać, że autor tego planu miasta odwzorował nawet te działki przynależne do danej posesji - które zresztą jak widać pokrywają się często jeszcze z przedwojennym podziałem gruntów. sęk w tym, że akfapark nie występował nigdzie i nigdy jako grunt przynależny do posesji i jako taki po zasypaniu kałuży nie został przekwalifikowany. stąd i dziś takie babole na najnowszym planie miasta - skoro działka nie ma numeru, to musi być na niej woda :)
a tak przy okazji zaintrygowało mnie coś jeszcze, tu pozwoliłem sobie owo zaintrygowanie podkolorować nawet:
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 66920.html
wychodzi na to, ze głównym korytem rzeki wcale nie jest odcinek dziś przepływający pod ulicą Łużycką, można sie tego też domyślać patrząc na przedwojenne zdjęcia lotnicze Moysu. w ogóle cały ten teren był czymś innym niz teraz jest, teren pomiędzy mostami to w zasadzie dwie wyspy:
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 66922.html
nie wiem jak wyglądały te mosty przed wojną ale można się zastanawiać czy nasyp jaki dziś je łączy nie jest przypadkiem dziełem powojennym? jezeli byłoby inaczej pewnie linia tramwajowa zostałaby pociągnięta aż do POM-u a tymczasem kończyła się wcześniej, nie ryzykowano jej puszczenia przez wyspę i mosty.
zastanawia mnie tez czy wyłożenie brzegów rzeki na cześci jej odcinków granitem, nie zostało wykonane w czasie budowy zalewu po wojnie. możliwe, że w tym właśnie czasie uległy dużej zmianie jej rozpływy wodne w porównaniu do czasów przedwojennych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 12:07 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
tak z trzeciej strony to może być i tak, że teren tam gdzie dziś nie ma wody oficjalnie pewnie dosyć trudno jest przekwalifikować na grunt, że tak powiem - suchy. być może nawet teren latami ulegał zasypywaniu i nikomu nie przyszło do głowy tego zgłosić - albo do głowy przyszło, że jak się tego nie zgłosi to się uda zostać gubernatorem tej "wyspy"



W tym konkretnym przypadku sprawa została zgłoszona do miasta ponad 4 lata temu...nic w tej sprawie nie zostało zrobione..dodatkowo powiem, że niebawem ma się odbyć sesja na której będzie głosowana zmiana w planie 2 SĄSIADUJĄCYCH działek ale nie tej....cóż..za jakiś czas zrobi się nowe posiedzenie..a za każde posiedzenie jakieś tam zaskórniaki wpadną


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 14:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 29 lis 2008, 20:23
Posty: 294
Lokalizacja: zgorzelec
Z przedstawionych szkiców wynika, że Czerwona Woda - jej główne koryto- przechodziła przez teren byłej stolarni, która znajdowała się między mostami. Czy można to jakoś sprawdzić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 18:31 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
w geoportalu stoi, że działka akfaparkowa ma nr 134


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2009, 9:46 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zubek pisze:
w geoportalu stoi, że działka akfaparkowa ma nr 134


no faktycznie - nawet jest odwodniona. tym bardziej szkoda, że plany wydawane pod szyldem miasta tego nie uwzględniają.
z kolei co do koryta rzeki to jendrzej nie bardzo rozumiem jak jeszcze chciałbyś to sprawdzić - wszystkie przedwojenne mapy to pokazują. z kolei to, że dziś tu nie ma wody widać z każdej strony.
ciekawe jak kiedyś wyglądało rzeczywiste koryto tej rzeki, bo nie ma wątpliwości, że było ono korygowane w tym miejscu i to pewnie wielokrotnie. na starym planie bitwy z 1757 roku widać w tym miejscu coś takiego jak "Pappiermuehle" - czyli działalność, ze tak powiem "przemysłowa" w tym miejscu kręciła się od dawna.
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 67037.html
mało tego widać, że w tej okolicy wpadała do Czerwonej Wody jeszcze dodatkowo struga z północy, nawiasem nówiąc dziś też wpada tylko tak trochę bardziej podziemnie - obok mostu. jak widać kiedyś na terenie gdzie dziś się zabudowują domki jednorodzine, pomiędzy ulica Łużycką i starą obwodnicą były regularne mokradła - a może wręcz stawy - spływające do Czerwonej Wody. trudno jednak z tej mapki wyrokować o przebiegu koryta rzeki.


Ostatnio zmieniony 27 maja 2009, 9:51 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sie 2012, 19:27 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2012, 19:21
Posty: 1
Lokalizacja: Zgorzelec
:smt026 hejka!!! :smt026
ktoś może ma informacje na temat tego budynku:
http://wroclaw.hydral.com.pl/photo.acti ... ity=599681
Jestem bardzo ciekawa jego historii ,poza tym mieszkam tam z moim narzeczonym :o
Będę bardzo wdzięczna :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2012, 22:50 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Cytuj:
(...)"Gleich das erste laengst der Bergwerksstrasse stehende laenglische Zweifamilienhaus mit der Nr. 4 beherbergte einst das "Gasthaus zur Erholung", betrieben durch die Gastwirtin Johanna Stecker, gefuehrt unter dem Namen Jost Westendorf. Es war ein Gasthaus fuer die "kleine" Leute aus der unmittelbaren Moyser Nachbarschaft und fuer die so genannte Laufkundschaft.
Gleichzeiting hatte der Moys bekannte Unternehmer Erwin Strecker sein florierendes Strassen- und Tiefbauunternehmen hier untergebracht. Gegenueber der Nr.4 damals noch unbebaut, hatte er seine Lagerplaetze. Er verftigte schon in den dreissiger Jahren des vorigen Jahrhunderts ueber einen umfangreichen Maschinenpark, was ihm viele lukrative Auftraege sicherte. Erwin Stecker heiratete in den zwanziger Jahren oben genannte Johanna.
Heute wird dieses Gebaeude als Wohnhaus benutzt. Es wurden in den letzten 60 Jahren kaum bauliche Veraenderungen durchgefuehrt. Auch die hinter dem Haus befindlichen Nebengebaeude sind groesstenteils noch erhalten."(...)

cytat z książki Wolfa Dietera Fiedlera "Ein Spaziergang durch das alte Goerlitz-Moys", która ukazała się w tym roku.(nawiasem mówiąc jest ciągle do kupienia w księgarniach po niemieckiej stronie naszego miasta, albo na ebayu bezpośrednio u Autora:
http://www.ebay.de/itm/320932577826#ht_500wt_1182


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2012, 9:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
no to ja może ułatwię zrozumienie tekstu :)

Pierwszym budynkiem przy Bergwerksstrasse jest nieco wydłużony dom dwurodzinny z numerem 4. Który niegdyś mieścił gospodę "Gasthaus zur Erholung" , którą w imieniu Josta Westendorfa prowadziła pani Johanna Stecker. To była gospoda dla prostych, maluczkich ludzi z Mojsu i dla tych, którzy tamtędy przechodzili. W tym samym czasie, znany lokalny przedsiębiorca Erwin Stecker ulokował tu swoją rozwijającą się firmę budowlaną. Po przeciwnej stronie numeru 4 (wówczas był to teren niezabudowany) miał on składowisko materiałów budowlanych. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku dysponował on pokaźnym parkiem maszynowym co owocowało wieloma lukratywnymi zleceniami. W latach dwudziestych Erwin Stecker ożenił się z wymienioną wyżej Johanną. Dziś w domu tym znajdują się mieszkania a w ciągu ostatnich 60 lat prawie zupełnie go nie przebudowywano. Również budynki znajdujące się z tyłu domu w dużym stopniu się zachowały.

:P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2012, 13:30 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tak sobie myślę, że to niesamowite jak czasami kilka zdań wystarczy aby niezwracająca niczyjej uwagi "psia buda", stała się domem z historią...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..