Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 8:03

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 lis 2011, 8:46 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
pojawiła się na niemieckim ebayu bardzo ciekawa kartka z Restaurant Courbiere - gdzie mieściła sie ta knajpa? ano ni mniej ni więcej tylko w miejscu dawnej Karczmy Piastowskiej, czy jak kto woli - Taniej Księgarni ;) niestety cena kartki poszybowała powyżej stówki i osiągnęła pułap dostępności jedynie dla bogatych maniaków...
w każdym razie przyglądając się temu staremu obrazkowi, można znaleźć pewne podobieństwo do innego budynku stojącego w innej części miasta, który również można znaleźć na starych kartkach - tylko trochę tańszych ;) chodzi o budynek stojący kiedyś obok speluny o dumnej nazwie Stadt Breslau. jest tu też pewna zbieżność, pierwszy stał obok lokalu o nazwie Stadt Prag. można więc domniemywać, ze jedno i drugie miejsce musiało swego czasu stanowić coś w rodzaju rogatek wylotowych w kierunku Pragi i Wrocławia.
budynków, które mam na myśli nie udało mi się znaleźć na mapie z 1850 roku, za to pojawiają się już na mapie z roku 1867 i każdy z nich jest opisany jako "Steuercontrollhaus", czyli jak rozumiem pełniły coś w rodzaju rogatkowych posterunków służb skarbowych.
robiąc te zdjęcia, zatęskniłem tylko trochę za czymś takim jak elewacja, zwłaszcza obiektów co tu dużo gadać dosyć wiekowych, niestety jak widać na załączonych obrazkach nie ma już czegoś takiego w naturze - są tylko powierzchnie reklamowe....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 9:57 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Dobra robota i dobre oko neandertalski :smt023

A'propos reklam - nasze miasto jest specyficzne jeśli o to chodzi... :-?
Ale o tym w innym wątku... :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 12:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Na rogatkach miasta powstało 6 takich posterunków. Niektóre jeszcze się ostały - oba z fotek neo oraz kilka po drugiej stronie Nysy. Łatwo je rozpoznać, bo wszystkie wyglądają tak samo :)


Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 12:23 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 lis 2005, 11:37
Posty: 307
Lokalizacja: z internetu :)
brawa za świetne oko dla Neandertalskiego i Tadama :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 12:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
tutaj www.stadtwiki-goerlitz.de trochę więcej informacji na ten temat (niestety po niemiecku)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 13:06 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 lis 2006, 9:49
Posty: 270
Lokalizacja: Zgorzelec, PN
Bliźniacze budynki - kto by pomyślał. Faktycznie, dobre oko chłopaki macie ;).

Wracając na Wrocławską - szkoda tego ogromniastego budynku (Stadt Breslau?), którego już nie ma, a pamiętam, że za łebka do środka właziliśmy w celu eksploracji i robił wrażenie niesamowite.


Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 13:16 przez Kubek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 14:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
tutaj www.stadtwiki-goerlitz.de trochę więcej informacji na ten temat (niestety po niemiecku)


kurde jednak jest coś w sieci!
ja szukałem pod steuercontrollhaus i guzik znalazłem. nie wiem skąd taka pisownia na mapie, znaczy przez "c" zamiast "k" - widać czasy się zmieniły ;)
tadam a mógłbyś to co tam piszą wrzucić po polsku? proszę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 15:03 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Cytuj:
kurde jednak jest coś w sieci!

jak czegoś nie ma w googlu to znaczy że tego nie ma w ogóle ;)

i tak na szybko tłumaczenie:
Cytuj:
Interesującą kartą historii miasta Görlitz są tzw. Steuerkontrollhäuser (posterunki podatkowe(?)) , których sześć powstało w połowie XIX wieku wokół miasta na granicy obszaru, na którym obowiązywał podatek od produktów zbożowych i mięsa (Mahl- und Schlachtsteuer). 1 stycznia 1834 roku Saksonia przystąpiła do Niemieckiego Związku Celnego. Od 1 stycznia 1840 zaczął obowiązywać w Saksonii system metryczny. Od 1 maja 1821 saksoński podatek akcyzowy zastąpiono podwyższonym podatkiem od produktów zbożowych i mięsa. Z powodu szybkiego rozwoju miasta musiał być również rozszerzony obszar podatkowy oraz miasto musiało wybudować 6 posterunków podatkowych. Budynki zbudowane były z kamienia i jescze dzisiaj po 165 latach trzy z nich są zamieszkałe. Budynek przy Heilige-Grab-Straße 41 oraz oba w Zgorzelcu. Budynek przy Rauschwalderstraße 74 niestety został wyburzony. Wg najnowszych informacji uzyskanych w WBG Görlitz budynek z Rauschwalderstraße 74 nie był jednak posterunkiem podatkowym. Wydaje mi się, że ostatni brakujący posterunek to budynek Diakonii przy Bautzener Straße 27

Zittauer Straße 19
Heilige-Grab-Straße 41
Rothenburger Straße 36
Daszyńskiego dawna Prager Straße
Wrocławska dawna Breslauer Straße 3

źródła Jecht Richard, Ernst-Heinz Lemper, Bednarek


[ Dodano: Pon Lis 28, 2011 3:22 pm ]
Mahl- und Schlachtsteuer - podatek wwozowy od produktów zbożowych i mięsa. Produkty te przywożone do miasta przez kupców i rolników obłożone były podatkiem, który zasilał miejską kasę.


Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 15:42 przez tadam, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lis 2011, 21:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
dzięki!
hm zastanawiam się tylko co tu ma do rzeczy Saksonia, w tym czasie był tu Śląsk Pruski.
P.S.y
znalazłem dwie wzmianki związane chyba z tą sprawą, najpierw "Polskie Górne Łużyce" Waldka Beny:
Cytuj:
Nowe możliwości otwarły się przed Zgorzelcem dopiero po założeniu Niemieckiego Związku Celnego (1834). W latach 30. i 40. podobnie jak w czasach przynależności do Saksonii, miasto zaczęło odgrywać ważną rolę jako miejsce przeładunkowe śląskiego i dolnołużyckiego zboża (zaopatrywały się w nie uprzemysłowione miasta saskie). Już w 1834 r. przywóz zboża wyniósł ponad 294 tys. pruskich szefli, by w roku 1840 osiągnąć poziom 427 tys. szefli."

1 szefel pruski = 54,9615 litrów
wygląda więc na to, że Prusacy ściągali do Zgorzelca swoje zboże ze Śląska i Brandenburgii aby je dalej eksportować do Saksonii, miasto dostawało z tego działkę na rogatkach i tym sposobem wszyscy byli zadowoleni. tylko jakoś cały czas zastanawiam się czy wtedy akurat powstały te domy?
drugi cytat z pochodzi z albumu "Goerlitz/Zgorzelec, historyczno-topograficzny atlas miast śląskich" firmowanego przez Herder Institut:
Cytuj:
Na poszerzenie miasta w kierunku południowo-wschodnim wpłynęła m.in. rzeźba terenu. W przeciwieństwie do innych obszarów w mieście, teren pomiędzy późniejszym dworcem kolejowym a miastem nie wykazywał różnic poziomów. Z tego też względu na tym obszarze koncentrowały się gospodarstwa rolne, które zaopatrywały mieszkańców miasta w żywność. Jednakże regulacje podatkowe, zwłaszcza podatek młynowy i rzeźny, który w 1821 r. zastąpił saksońską akcyzę generalną, uniemożliwiały ekspansję zakładów rzemieślniczych poza granicę okręgu podatkowego. W latach 1851 i 1856 r. znacznie poszerzono granice okręgu podatkowego, w którym pobierano ów podatek.

wydaje mi się, że te domki mogą mieć właśnie z tym związek - z poszerzeniem granic okręgu podatkowego, bo na mapie z 1867 roku ten okręg musi być już poszerzony...
ale może to już jest dzielenie włosa na czworo... krótko mówiąc budy te stały na rogatkach by skutecznie ściągać z ludzi podatki - jak to mówią - by żyło się lepiej;)
P.S.y 2
co do budynku z Rauschwalderstraße 74, którego miało nie być to ja bym chyba też polimeryzował, na mapie jest zaznaczony jak byk, za to nie ma nic na Bautzenerstrasse, choć dom na zdjęciu rzeczywiście wygląda "podejrzanie".
P.S.y 3
no i dla porządku jeszcze domek na Rothenburgerstrasse okiem ptaka


Ostatnio zmieniony 29 lis 2011, 7:47 przez neandertalski, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lis 2011, 11:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
neandertalski pisze:
nie udało mi się znaleźć na mapie z 1850 roku, za to pojawiają się już na mapie z roku 1867

w Topografii Jechta na 718 stronie jest wzmianka, że Steuerkontrollhaus zbudowano przy Breslauer Str. 21 w 1851/52 roku.

a na str. 722 pisze, że Rabentor czyli Brama Krucza (na rozwidleniu Szkolnej i Daszyńskiego) została wyburzona w 1852 właśnie w związku z wprowadzeniem podatku młynowego i rzeźnego.

czyli pewnie wtedy przesunięto granicę do dzisiejszej "taniej księgarni".

PS.
neandertalski pisze:
hm zastanawiam się tylko co tu ma do rzeczy Saksonia, w tym czasie był tu Śląsk Pruski.

Wszelkie projekty typu "Wiki" nie są do odczytywania ich literalnie ale są doskonałym miejscem wypadowym w poszukiwaniach :) Wiem bo sam edytuje Wiki - dlatego nie można jej ufać :D


Ostatnio zmieniony 29 lis 2011, 11:38 przez tadam, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lis 2011, 12:47 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam pisze:
"Wiki" nie są do odczytywania ich literalnie ale są doskonałym miejscem wypadowym w poszukiwaniach

pełna zgoda, dlatego też jeśli można należy je weryfikować.
mamy więc datę powstania potwierdzoną na lata 1851/52!
a tak przy okazji na ebayu od dobrych kilku miesięcy gość z Goerlitz próbuje opchnąć obrazek niejakiego ENGELHARDTA KYFFHÄUSERA, z głębokiego przekonania płynąca faszystowska świnia była z niego, ale zdaje się, że nasze miasto nad Nysą było dla niego prawie tak samo niekończącą się inspiracją jak chłopaki w okopach - temat chyba zresztą już na całkiem inny wątek w tym dziale - do rzeczy:
http://www.ebay.de/itm/GORLITZ-KALTNADE ... 1e611c3508
co mamy na tym obrazku? no dobra niech to będzie mała zagadka :-)


Ostatnio zmieniony 29 lis 2011, 12:49 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lis 2011, 13:29 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
przy okazji przeczesywania internetu w poszukiwaniu Steuerkontrollhausów natknąłem się na fajne zestawienie lokali gastronomicznych po naszej stronie Nysy.

Jest tam i omawiany posterunek i nieodżałowany przez Kubka Stadt Breslau, oraz Kaprys, który widać na obrazie Kyffhäusera - zgadłem? :lol:

http://goerlitz-einstundjetzt.npage.de/ ... 78996.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lis 2011, 14:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
"brawo jasiu!" jak powiadał Dąbczak :)
choć nie tyle chodziło mi Kaprys, co właśnie o dawny Steuercontrollhaus w oddali i dach Stadt Breslau...
a autor tej strony, niejaki Andreas Herda parę lat temu był również inicjatorem wydania niedużej książki z reprodukcjami kartek właśnie z knajpami w Goerlitz, w której znalazły się obrazki z różnych kolekcji, z tym że większość dotyczyła zachodniej strony miasta, a na Moysie to nawet się walnął z lokalizacją, myląc "Endstation Moys" i "Stadtbruenn" ;)

http://verlag-oettel.de/product_info.ph ... ml/XTCsid/


Ostatnio zmieniony 30 lis 2011, 7:47 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lis 2011, 8:10 
Offline
zinfoman
zinfoman

Rejestracja: 08 sty 2010, 10:27
Posty: 1762
neandertalski pisze:
a tak przy okazji na ebayu od dobrych kilku miesięcy gość z Goerlitz próbuje opchnąć obrazek
60 ojro :-? hmmm 60 ojro to trochę drogo. Ale... ;)
Patrząc na te wszystkie restaurant'y , gasthof'y to chyba tylko Luftschänke ino sie ostało. Podobno zajazd praski był w Gorlitz znany ze "sztachetówek" i złej reputacji. Natomiast Luftschänke z rodzinnych sielankowych spotkań, co widać na załączonym obrazku. Wiem wiem, nie na temat ale w okolicy tej gospody stał steuercontrollhaus :-)
Wpadł mi pomysł na wystawę w jednej z istniejących restauracji :roll:


Dodano aby nie tworzyć OT'a
:
neandertalski pisze:
jest Luna
- fakt przeoczyłem.
neandertalski pisze:
jedynym funkcjonującym w sposób ciągły lokalem w naszym mieście
ja nie pisałem o ciągłości ... ale o teraźniejszości. No ale przepraszam...
neandertalski pisze:
wg mnie to nie jest najlepsze kryterium
Matko ! Jakbym się zderzył z szafą trzydrzwiową OK., dobrze masz rację, więc sprostuję: Nie ma niestety w Zgorzelcu lokali, które kontynuują działalność gastronomiczną. …i jeszcze raz przepraszam za pisanie nie na temat. Brrrr :P
neandertalski pisze:
jest jeden - Luna, wydawało mi się, ze już to ustaliliśmy

Ty co? Na zmywaku tam stoisz? ]:->


Ostatnio zmieniony 30 lis 2011, 10:41 przez Dr. Dre, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lis 2011, 8:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Dr. Dre pisze:
chyba tylko Luftschänke ino sie ostało

chyba nie, wydaje mi się, ze jedynym funkcjonującym w sposób ciągły lokalem w naszym mieście jest Luna. Kaprys to jest jakby nie patrzeć reaktywacja poprzedszkolna.
ale może wydzielić knajpy już do innego wątku?

[ Dodano: Sro Lis 30, 2011 9:28 am ]
Cytuj:
ja nie pisałem o ciągłości ... ale o teraźniejszości.

wg mnie to nie jest najlepsze kryterium bo tak patrząc trzebaby uznać, ze również "ostała się" pizzeria Sawanna na Moysie.

Dr. Dre pisze:
Nie ma niestety w Zgorzelcu lokali, które kontynuują działalność gastronomiczną.

jest jeden - Luna, wydawało mi się, ze już to ustaliliśmy
:P

Cytuj:
Ty co? Na zmywaku tam stoisz? ]:->

zapomniałeś przeprosić za ciągnięcie OT'a
:smt058


Ostatnio zmieniony 30 lis 2011, 11:34 przez neandertalski, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..