Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 15 gru 2011, 15:38 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
się będę upierał


Też bym się upierał :)

Niespecjalnie interesuję się historią ale widokami i innym spojrzeniem na miasto owszem. Zaskoczony jestem , że nad samą Nysą był taki potężny budynek ( klik klik ) - to jest w zasadzie przy odnodze Nysy. Teraz (chyba) nie ma tam nawet cegły po tej zabudowie :|

neandertalski pisze:
ja mam podobny stosunek do tej góry, chyba nawet od dzieciństwa - zawsze mnie intrygowała.


Mam podobnie - teraz mieszkając na wsi widuję ją z innej perspektywy często fotografując w różnych okolicznościach przyrody :) Fajna jest :smt026


Ciekawe te stare widokówki bardzo :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 gru 2011, 10:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
YELLO_35 pisze:
Zaskoczony jestem , że nad samą Nysą był taki potężny budynek

wydaje mi się, że ten budynek "stał", że tak powiem w biblijny sposób - nie nad ale na Nysie. nie mam pojęcia jak się robi takie konstrukcje, ale pewnie z drewna pontonowanego, że tak powiem;) mam jeszcze trochę bliższą zrzutkę w komputerze.
Landeskrone zawsze kiedy wracałem z jakiegoś wyjazdu, była dla mnie -i jest zresztą nadal- pierwszym znakiem, że dom już blisko... pierwszy raz byłem na Landeskrone dopiero po upadku komuny, kiedy Niemcy otworzyli granicę. pamiętam, że najbardziej zdziwiło mnie to, że z bliska właściwie już nie robi żadnego wrażenia w porównaniu do tego jak wygląda z oddali - ot górka jak górka;)
tak na marginesie - na początku XX wieku pojawiła się moda na robienie różnych dziwnych kartek "futurystycznych", Landeskrone również miała takie, niestety są dosyć trudne w wylicytowaniu, stąd ostał mi się tylko taki słabiutki zrzut ebayowy... czasami można też kupić kartkę tego typu np. ze Śnieżką.


Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 11:25 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 gru 2011, 13:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
neo - na kartce Jaegerwaeldchen ( tej z wojakiem ) widoczne są pomniki "kaczmarków", których resztki znajdują się obecnie z tyłu muzeuma. możesz mi przesłać dokładny skan tej kartki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 gru 2011, 0:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
zubek wysłałem Ci skan na skrzynkę.
tylko jakoś nie jestem przekonany, czy to ten sam - domyślam się, że chodzi Ci o ten z lewej strony. jakoś wygląda mi on na za gruby na litografii, w dodatku wygląda jakby miały tam być jakieś napisy a na tym pomniku "Kasprzaka-Kobrysia-Pierunka" jest tylko krzyż żelazny i raczej nie dałoby się nic na nim napisać w tym miejscu bo jest za chudy... - tak przy okazji, macie go już koło muzeum?
a sama litografia chyba może dosyć wiernie oddawać akurat te pomniki, bo jak się porówna stojący z prawej obelisk postawiony na jubileusz pięćdziesięciolecia garnizonu ze zdjęciami to wyglądają bardzo podobnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2011, 8:38 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
dzięki neo za skan.
mamy koło muzeum dwa bloki piaskowcowe - kasprzak kobryś pierunek - prostopadłościenna podstawa z nazwiskami i jeszcze niezidentyfikowany element. zdjęcie nr 2 musiałeś zrobić dosyć dawno. szabrownicy niestety już się obeliskiem jakiś czas temu zajęli i udało nam się uratować jedynie resztki. mamy w planie jakąś małą publikację dotycząca Kasprzaków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2011, 11:04 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
W kontekście zgorzeleckich restauracji ( tych przed wojną i tych po wojnie) fragmenty wspomnień jednego z pierwszych mieszkańców Zgorzelca: "...Razem z wujkiem i ciocią prowadziliśmy gospodę ARKADIA. którą odwiedzali starsi ludzie. Oni prosili o coś do jedzenia. Ale moja ciocia zabroniła mi dawać cokolwiek. Nie mogła znieść Niemców. Ja jednak potajemnie dawałem im chleb..." i drugi fragment: ..." Najlepiej przypominam sobie Sylwester 1945/1946, gdy Pani Kantorska występowała w Arkadii. O północy chłopcy zaczęli strzelać z moździerza, aby powitać Nowy Rok. Gdy Rosjanie to usłyszeli, przyjechali czołgami do Zgorzelca i zaczęli strzelać. Strzelanina zaczęła się na moście, ponieważ nasz straż graniczna nie chciała wpuścić ich do Zgorzelca. My w Arkadii leżeliśmy na podłodze, ponieważ Rosjanie strzelali przez okna...." Takie to były czasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2011, 11:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Kazimierz pisze:
O północy chłopcy zaczęli strzelać z moździerza, aby powitać Nowy Rok.

:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 gru 2011, 11:38 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
o kurde - niezła opowieść :)
skoro wywołano do tablicy ARKADIĘ to...


Ostatnio zmieniony 22 gru 2011, 10:56 przez neandertalski, łącznie zmieniany 4 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2013, 19:59 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:00
Posty: 80
Lokalizacja: Zgorzelec
Trochę czasu minęło od ostatniego posta w tym temacie, ale wracając do Jaegerwaeldchen. Tak oglądam te skany i czytam tekst, ale dalej nie wiem w którym dokładnie miejscu się to znajdowało, czy Ktoś mógłby gdzieś na jakiejś aktualnej mapie zaznaczyć :) może Ktoś tu jeszcze zagląda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwie 2013, 5:28 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
Finlog pisze:
może Ktoś tu jeszcze zagląda

W sensie , że do lokalu? ;)

Arkadia to taki lokalny fenomen który na przestrzeni lat niewiele się zmienił. Arkadią nazywano sam lokal jak i cały dom towarowy.

O estetyce przy Arkadii masz tutaj :

http://www.zgorzelec.info/index.php?k_d ... g&t=news2b


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwie 2013, 12:10 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:00
Posty: 80
Lokalizacja: Zgorzelec
Akurat nie o Arkadię mi chodzi ;) chodziło mi o dawny lokal na ujeździe, gdzieś w okolicach strzelnicy - Jaegerwaeldchen ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 8:50 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
wydaje mi się, że teren tej knajpy to mniej wiecej to co zaznaczyłem na czerwono, widać nawet na mapie przy jednym budynku skrót "Rest".
przekładając na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że to jest teren wzdłuż ścieżki prowadzącej od strzelnicy prosto do Nysy, idac w tym kierunku od polany z "wielkim drzewem" pod którym ludziska czasami palą ogniska, można po prawej stronie zresztą bez problemu znaleźć dziurę w ziemi, zawierającą fragmenty fundamentów i piwnic budynku, który pewnie do tej knajpy kiedyś należał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 12:29 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 cze 2007, 9:27
Posty: 109
Lokalizacja: zgorzelec
Podzielam Twoją sugestię, że to jest mniej więcej to miejsce. Z przełomu lat 60/70 często w tych okolicach bywałem i widziałem pozostałości budowlane. Wówczas nie wiedziałem co to jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 17:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
Finlog pisze:
czy Ktoś mógłby gdzieś na jakiejś aktualnej mapie zaznaczyć

mniej więcej gdzies tu
https://maps.google.de/maps?q=51.137948 ... 1&t=h&z=16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 22:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
dla lepszego ustawienia się w terenie, dorzucam jeszcze ten widoczek, jako punkty odniesienia widać na nim w tle wieżę na Weinbergu i Bismarckturm na Landeskrone, jak widać główne wejście na teren lokalu było raczej od strony Nysy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..