Andrus pisze:
Czym różni się lewica od prawicy ... hmm min. poglądami na gospodarkę gdyż prawica jest wolno rynkowa, jesteśmy też tradycjonalistami i katolikami zaś lewica ma tradycje gdzieś i ma poglądy skierowane ku ateizmowi, prawica również nie cierpi wszystkich tych którzy kiedyś zrobili coś złego naszej ojczyźnie i naszemu narodowi, radzę ci a żebyś pozostał w kraju bo jesteśmy w stadium rozwojowym zaś co do tego do kogo przystać to :
- jeżeli liczysz na stanowisko bez sprawdzania kompetencji to przystań do Samoobrony
- jeżeli liczysz na koleżeństwo,dobrą atmosferę,wysoki poziom wiedzy to przystań do LPR lub UPR obydwie partie mają takie struktury młodzieżowe ( opisuje tu jedynie prawice)
W takim razie gdzie umieściłbyś chadecję, z jej społeczną gospodarką rynkową ? Po lewej stronie ? Ta koncepcja polityczna zawiera elementy które w sferze gospodarczej neoliberałów (którzy czerpią z Hayeka, Misesa) doprowadzają do palpitacji serca. Co zrobić z ordoliberałami (nurtem myśli politycznym który ukształtował dzisiejsze Niemcy) , którzy łączą konserwatyzm z liberalizmem a jednocześnie zakładają interwencjonizm państwowy. Nie wspomnę już o anarchokapitalistach którzy całokształt stosunków międzyludzkich widzieliby jako zbiór dobrowolnych umów rynkowych, zastępujących całkowicie państwo. Czysty rynek, bez żadnych ograniczeń. Czy mieszczą się w podanej przez Ciebie charakterystyce ? Piszesz, że prawica to katolicy. Ciekawe czy za prawice uznałbyś na przykład niemieckie chadeckie CDU/CSU, pamiętając o tym, że Niemcy to kraj protestancki, z tego samego powodu anglikańscy torysi nie zasługują na miano prawicy. Piszesz że "
prawica również nie cierpi wszystkich tych którzy kiedyś zrobili coś złego naszej ojczyźnie i naszemu narodowi," co nie przeszkadza działaczom NOP-u czy innych ugrupowań uważających się za "broniące polskości" używać symboliki faszystowskiej (sławetne pięć piw w wykonaniu MW) a więc totalitarnego ustroju który krzywdę Polakom wyrządził okropną. Podobnie zresztą dzieje się na lewej stronie. Socjaldemokracja łączy treści socjalistyczne z liberalnymi. Ogólnie rzecz biorąc wszystko zmierza ku centrum

w zdecydowanej większości. Oczywiście skrajności były są i będą ale z punktu widzenia myśli politycznej centrum (centroprawica, cetrolewica) odgrywa coraz większą rolę. Nawet LPR jeśli by brać pod uwagę wolności w sferze ekonomicznej nie zasługuje na miano prawicowej dążąc i promując interwencjonizm państwowy czy też pomoc społeczną (becikowe, senioralne, cz ostatnio mundurkowe). Biorąc pod uwagę tradycyjny kanon liberalnej prawicy : wolność jednostki to również LPR ma ogromne problemy z mieszczeniem się w definicji. Tak więc Andrus, szczególnie w Polsce prosty podział lewica-prawica nie zdaje egzaminu. Pozdr.