Już niebawem kopalnia i elektrownia „Turów” utraci swoich prezesów, których miejsce zajmą dyrektorzy. Tym samym wszelkie dotychczasowe prośby o dofinansowanie czy też finansowe wsparcie nie będą już rozpatrywane w Bogatyni. Czy to oznacza „zakręcenie kurka” z pieniędzmi dla lokalnych inicjatyw?
Na stronie Polskiej Grupy Energetycznej pojawił się artykuł na temat działań konsolidacyjnych podjętych przez koncern. Celem jest utworzenie docelowo sześciu spółek i zaoszczędzenie ok 1 mld zł w przeciągu trzech lat od chwili zakończenia konsolidacji.
Sprawa dotyczy także naszych lokalnych i największych przedsiębiorstw z Bogatyni.
- Konsolidacji Grupy Kapitałowej PGE nie można utożsamiać z potocznie rozumianymi zmianami organizacyjnymi. - mówi Jacek Strzałkowski Rzecznik Prasowy PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - W wyniku konsolidacji, która polega na prawnym i organizacyjnym połączeniu funkcjonujących na rynku spółek, pogrupowanych w poszczególnych obszarach działalności grupy (energetyka konwencjonalna, energia odnawialna, handel hurtowy energią, jej dystrybucja i sprzedaż detaliczna), powstaną podmioty, których struktura będzie miała charakter wielooddziałowy. Dotychczas istniejące spółki, tzw. spółki przejmowane, stracą osobowość prawną. Oddziały, pełniące funkcję pracodawcy, zbudowane zostaną, mówiąc w uproszczeniu, na bazie spółek funkcjonujących przed połączeniem. Prawdą jest, że w konsekwencji znikną liczne obecnie organy tych spółek, walne zgromadzenia, rady nadzorcze i zarządy.
Oznacza to tyle, że od chwili wprowadzenia zmian wszelkie decyzje związane ze wsparciem finansowym lokalnych inicjatyw będą musiały być kierowane do np. Warszawy. W takim przypadku o udzieleniu wsparcia lub też jej odmowy, będzie decydował człowiek niezwiązany z lokalnym środowiskiem i wielokrotnie nie rozumiejący lokalnych potrzeb.
źródło:
http://www.zgorzelec.info/index.php?k_d ... ews2b&feed