Cytuj:
a 107 nie uchylony ?
Racja uchylony.
Mój błąd - sprawdzałem w tekscie ustawy na stronie ministerstwa finansów (sądziłem, że maja wszystko na bieżąco)ale na stronie sejmowej w tekście ujednoliconym jest 107 uchylony.
naadirimkasrwko, dzięki za spostrzegawczość
mieszczuch, masz rację jest to poświadczenie nieprawdy.
Cały szkopuł w tym, że w tej sprawie nie wiemy kto zamówił usługę. Agaaa twierdzi, że działała w imieniu zamawiającego a nie w swoim własnym, dodatkowo napisała, że podała wszystkie dane do faktury w momencie zapłaty i zażądała wystawienia jej. Sprzedający usługę nie ma obowiązku weryfikacji tych danych ma natomiast obowiązek wystawić tę fakturę. Jak masz gdzieś pod ręka jakąś fakturę to popatrz, że jest miejsce na imię nazwisko i podpis osoby upoważnionej do odbioru jej. W ten sposób juz mozna było zdobyć imię i nazwisko.
Podam ci przykład. Zamówiłeś remont np. łazienki w firmie remontowej z ustaleń wynika, że remont wykonują kompleksowo od a do Z i z materiałów własnych, czyli ty nic nie kupujesz płacisz za wszystko po remoncie jednokrotnie w momencie wystawienia przez firme rachunku. Przyszła ekipa remontowa i rozpoczęła remont. W trakcie okazało się, że nie mają takiego modelu np. baterii wannowej jaka sobie życzysz, jest ona np. w Castoramie. Firma jest dwuosobowa i oboje muszą pracować aby skończyć w umówionym terminie. Ty będąc uprzejmym na prośbę szefa firmy jedziesz do Castoramy kupić taka baterię jaką sobie życzysz, z ustaleń wynika, że to firma ma zakupić wszystkie potrzebne materiały więc pieniądze na tę baterię otrzymujesz od właściciela. W Castoramie prosisz o wystawienie faktury VAT na firmę remontową. I co ma zrobić fakturzystka? Poprosić cię o dowód osobisty i NIP i wystawić te fakturę na ciebie, skoro płacisz nie swoimi pieniędzmi??? Firma remontowa będzie w "plecy" bo tej kwoty nie będzie mogła wpisać w koszty. Dlatego uważam, ze jak jest tylko mozliwość powinno się spisywać umowy pisemne na usługi.
Przepisy podatkowe są tak skonstruowane aby rejestrować sprzedaż u sprzedawcy, a koszt u nabywcy. Po to sprzedawca ma obowiązek wystawiania rachunków i faktur lub paragonów fiskalnych aby można było jednoznacznie ustalić wysokość sprzedaży i należnego podatku. W interesie nabywcy jest natomiast aby podać właściwe dane do faktury po to aby mógł sobie to wpisać w koszty działalności.
O podejrzeniu, że podane dane do faktury są nieprawdziwe może sprzedawca poinformować skarbówkę lub prokuraturę.