Zainspirowany dociekliwością
turka zgłębiłem temat i mam nawet odpowiedź
WSPÓLNE PATROLE
Ich prowadzenie odbywa się na podstawie umów bilateralnych, natomiast techniczne warunki planowania i realizacji powinny być określone w porozumieniach wykonawczych do umów. Podobnie jak w przypadku innych instrumentów współpracy, szczegółowe zasady prowadzenia patroli, ich cele i zadania mogą się różnić z uwagi na odmienne uregulowania z poszczególnymi partnerami zagranicznymi.
Przykładem może być podpisane 17 grudnia 2007 r. Porozumienie pomiędzy Komendantem Głównym Straży Granicznej RP, Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej o wspólnych patrolach.
Zgodnie z powyższym porozumieniem celem wspólnych patroli polsko-czeskich jest:
– efektywne wykorzystanie sił i środków właściwych organów;
– gromadzenie doświadczeń;
– zacieśnianie współpracy;
– budowanie zaufania między Stronami Porozumienia;
– zapobieganie i zwalczanie przestępczości, ochrona porządku publicznego, w tym zwalczanie nielegalnej migracji.
Do zadań patroli należy:
– legitymowanie, kontrola osób i pojazdów;
– współpraca przy poszukiwaniu osób i rzeczy;
– podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym oraz ujawnianie sprawców przestępstw i wykroczeń, a także podejmowanie innych czynności z tym związanych;
– współpraca przy zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
– wymiana uwag i doświadczeń związanych z pełnioną służbą.
Porozumienie określa również m.in. skład patroli, sposób ich realizacji (pieszo lub z użyciem środków transportu), kwestie uzbrojenia, użycia urządzeń technicznych potrzebnych do wykonywania obowiązków służbowych, utrzymania łączności, środków przymusu bezpośredniego, a także kwestie powiadamiania o miejscu przekroczenia granicy. Porozumienie wskazuje również organy kompetentne w tym zakresie po obu stronach.
Obecnie prowadzenie wspólnych patroli jest możliwe, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, na wszystkich granicach z sąsiadującymi z Polską krajami-członkami strefy Schengen.
O to kaman Turku?
